5 arsyet pse keni aromë të keqe të gojës dhe si të “shpëtoni”

16/10/2018 - 20:48

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Edhe nëse kujdeseni për higjienën e gojës çdo ditë, ndonjëherë fryma e keqe mund tju vendosi në pozitë të keqe dhe mund tu shkatërrojë një takim.

Arsyet pse keni një erë të keqe të gojës:
Konsumimi i shumë ushqimeve të pasura me squfur.
Pirja e duhanit dhe alkoolit.
Stresi dhe ankthi.
Infeksionet orale.
Prishja e dhëmbëve.

Por çfarë mund të bëni nëse keni një emergjencë dhe nuk ju ndodhet një çamçakëz me vete? Ja disa zgjidhje të shpejta dhe efektive:

Çfarë të bëni?
Pini sa më shumë ujë
Hani një mollë
Thith një limon

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjendra tiroide është gjendra më e madhe e sistemit endokrin pavarësisht se ajo peshon 15-20 gr tek një individ i rritur, rëndësia e kësa

Një dietë që premton se arrin të shpëtojë jetën e 10 miliardë njerëzve pa shkaktuar dëm katastrofik në planet ka marrë vëmendje të madhe

I ngjashëm me shafranin e Indisë dhe kardamonin, xhinxheri me prejardhje nga Kina duket se shëron dhe trajton më shumë probleme shëndetës

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet.

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme.

Një studim i ri i bërë nga kompania  "Weight Watchers", ka treguar se meshkujt nuk arrijnë të humbasin peshë sepse kanë turp që ti thonë

Arrat janë shumë të shëndetshme për organizmin por nëse e teproni me to, do të përballeni me dhimbje koke, fryrje të stomakut dhe diarre.

Në një stinë si kjo e dimrit, ku temperaturat shkojnë deri në minus duhet të kemi tepër kujdes, sidomos për lëkurën.

Gjumi i mjaftueshëm është i nevojshëm, për të na bërë të ndihemi mirë fizikisht dhe mendërisht.