5 arsyet pse keni aromë të keqe të gojës dhe si të “shpëtoni”

16/10/2018 - 20:48

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Edhe nëse kujdeseni për higjienën e gojës çdo ditë, ndonjëherë fryma e keqe mund tju vendosi në pozitë të keqe dhe mund tu shkatërrojë një takim.

Arsyet pse keni një erë të keqe të gojës:
Konsumimi i shumë ushqimeve të pasura me squfur.
Pirja e duhanit dhe alkoolit.
Stresi dhe ankthi.
Infeksionet orale.
Prishja e dhëmbëve.

Por çfarë mund të bëni nëse keni një emergjencë dhe nuk ju ndodhet një çamçakëz me vete? Ja disa zgjidhje të shpejta dhe efektive:

Çfarë të bëni?
Pini sa më shumë ujë
Hani një mollë
Thith një limon

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë të paktën 10 legjenda ato që nuk i paskemi ditur deri tani për makaronat – pjatën më të preferuar të italianëve.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës.

Përdorimi i alkoolit dhe cigareve ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e 250 milionë njerëzve në mbarë botën.

Ndryshimet e nivelit të glukozës në gjak

Shqipëria dhe vende të tjera të Mesdheut gëzojnë një mot përgjithësisht të mirë me diell, por kur dimri troket, i ftohti është i mprehtë.

Sistemi imunitar mund të fshihet pas depresionit post partum që prek të paktën 15 % të grave.

Veza është një nga ushqimet me më shumë proteina dhe shkon thuajse me çdo gatim, sallatë, të skuqura, djathë etj.

Frutat në stinën e vjeshtës janë të shumëllojshme.

Një studim i ri ka qëllim që të shpjegojë përse njerëzit obezë kanë më shumë rrezik që të preken nga kanceri.

Furça është mjeti më i rëndësishëm për higjienën e gojës, ndaj edhe duhet pasur shumë kujdes me të.