5 shenja që tregojnë se mund të jeni prekur nga anemia

30/06/2014 - 21:47

30 qershor 2014 - Anemia është një sëmundje e cila mund të mos konsiderohet si shumë e rrezikshme në fillimet e veta, por në rast se avancon, rreziqet e saj mund të shndërrohen fatale për shëndetin, ndaj nuk duhet t’i neglizhoni aspak shenjat fillestare të saj. Mjekët këshillojnë të tregoni kujdes ndaj mungesës së hekurit, acidit folik dhe vitaminës b 12 në organizëm.

Ja cilat janë 5 shenjat që tregojnë se mund të jeni prekur nga anemia.

Ndiheni të lodhur- Disa persona mund të ndihen të përgjumur pavarësisht se mund të kenë pushuar normalisht.

Takikardia- Ritmi i zemrës është më i shpejtë. Në rast se rrahjet e zemrës bëhen të shpeshta pa kryer aktivitet fizik apo sforcon më të vogël, gjëja më e mirë që mund të bëni është që t’i drejtoheni mjekut.

Thonj dhe flokë delikate- Tregoni kujdes veçanërisht nëse thonjtë tuaj thyhen dhe nëse flokët shfaqen të çekuilibruar dhe bien.

Tharja e gojës- Ndër simptomat e anemisë është edhe tharja e gojës, gjë që vjen kryesisht prej mungesës së hekurit.

Vështirësi në frymëmarrje- Kjo vjen si pasojë e mungesës së hekurit në organizëm. Sipas ekspertëve 3% e fëmijëve më të vegjël se dy vjeç, rrezikojnë që të jenë të prekur nga mungesa e hekurit.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi.

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë.

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia e dobishme për t

Në verë, insektet e ndryshe, dhe kryesisht grerëzat apo bletët, mund të bëhen të bezdisshme dhe të rrezikshme për fëmijët tuaj.

Kremi mbrojtës nga rrezet e diellit në verë është shumë i rëndësishëm si për fytyrën ashtu edhe për trupin.

Mos pini ujë në këmbë, kjo është këshilla që na e japin të gjithë.

Instituti i Shëndetit Publik jep mesazhin e rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojn

Ditët kur ndiheni të lodhur, të stresuar e të pa dyshim që nuk janë të këndshme për mendjen, por jo vetëm. Lëkura e për më tepër fytyra ë

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës.

Lëngu i përgatitur nga majdanozi është konsideruar si një ndër recetat më të mira për ta nisur ditën, sidomos nëse je në grupin e atyre n