5 shenjat që tregojnë se jeni duke konsumuar ujë më shumë seç duhet

12/05/2019 - 16:29

Uji është një nga elementët kryesorë përbërës të trupit tonë. Është e nevojshme që çdo individ të pijë një sasi uji të caktuar, pasi trupi i tij ka nevojë të hidratohet herë pas here. Megjithatë përpos kësaj, janë disa shenja të cilat tregojnë se po pini ujë në sasi të tepruar. Sipas "Healthfitness", këto janë 5 prej shenjave:

  1. Ju dhembin shpeshherë muskujt dhe ndiheni më të dobët fizikisht.

  2. Pini ujë dhe kur nuk keni etje.

  3. Ju vjen për të vjellë shpesh, pasi konsumimi i tepërt i ujit bën që në stomakun tuaj të krijohen probleme.

  4. Keni dhimbje koke të forta.

  5. Ngjyra e urinës ndryshon, është më e hapur dhe keni nevojë më shpesh të shkoni në tualet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.