5 ushqime që garantojnë dhëmbë të shëndetshëm

08/01/2015 - 19:17

  • Ekzistojnë në fakt pesë lloj ushqimesh që garantojnë dhëmbë të shëndetshëm, dhe fatmirësisht janë lehtësisht të sigurueshme.

8 janar 2015 - I gjeni më poshtë:

Çaji jeshil - Duket se çaji jeshil është një ilaç i vërtetë për reduktimin e shumë problemeve shëndetësore. Veçanërisht sa i takon higjienës orale. Kjo pasi në sajë të elementëve që përmban lufton bakteret dhe parandalon infeksionet. Ata persona që pijnë rregullisht çaj jeshil kanë më pak probleme me dhëmbët, kavon orale etj. Gjithashtu pirja e përditshme e çajit jeshil, vonon dëmtimin dhe rënien e dhëmbëve me kalimin e viteve. 

Luleshtrydhe, kivi dhe agrume të tjera - Që të gjithë i njohim vetitë e vitaminës C, por një rol themelor ajo luan edhe për dhëmbët, pasi parandalon degredimin e kolagjenit. Në dallim nga sa mund të mendohet, kivi dhe luleshtrydhet janë ato që përmbajnë përqendrimin më të madh të vitaminës C, por mund të konsumohen edhe agrume të tjera që e përmbajnë këtë vitaminë. 

Arra, bajamet dhe frutat e thata - Kanë përmbajtje të lartë të proteinave vegjetale dhe garantojnë forcimin e dhëmbëve nëpërmjet elementëve si fosfori, magnezi, potasi, zinku dhe kalciumi. 

Qepët - Janë elementi kyç për t’iu dhënë shije ushqimeve mesdhetare, por shumë pak e i njohin vetitë e tyre në rast se konsumohen të gjalla. Gjithë sekreti është në përmbajtjen e squfurit tek qepa e papjekur, i cili i shton vetit antibakteriale qepës, duke shkatërruar bakteret e pranishme në gojë. Këshillohet konsumi sa më i shpeshtë i qepës së gjallë, në sallatra apo në variante të ndryshme. Në këtë mënyrë parandalohen edhe kariet e dhëmbëve. 

Mollët dhe majdanozi -  Frutat dhe perimet që përmbajnë acid janë shumë të rëndësishme për shëndetin e dhëmbëve. Mollët dhe majdanozi luajnë rol pastrues për dhëmbët dhe stimulojnë prodhimin e pështymës. Përtypja e këtyre ushqimeve luan rol të rëndësishëm për shëndetin dhe pastrimin e dhëmbëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.