7 ushqime që mund të hani pa u shëndoshur

14/10/2019 - 17:38

Duket e pabesueshme, por në fakt ekzistojnë ushqime që mund t’ju shuajnë urinë e t’i shijoni pa shtuar kilogramë.

Çelësi është të konsumoni një vakt që ka vlera të larta ngopjeje krahasuar me përmbajtjen e kalorive.

Indeksi i “ngopjes” mat aftësinë e ushqimeve të ndryshme për të na bërë të ndjehemi të ngopur dhe të pakësojë marrjen e kalorive brenda një ditë.

Njihuni më poshtë me 7 ushqime që mund të hani pa u shëndoshur:

1-Patate të ziera

2-Vezë

3-Tërshërë

4-Supë me lëng mishi

5-Mollë

6-Peshk dhe mish i kuq

7-Kokoshka

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mjalti - Mjalti natyral është plot me antioksidues, enzima dhe minerale, duke përfshirë zinkun, hekurin, kaliumin, kalci

Ndryshimet e papritura të motit janë të përshtatshme për zhvillimin e viruseve dhe ftohjeve, kështu që është e rëndësishme që ne të forco

Studime të institucioneve prestigjioze në Azi, Europë dhe Amerikën e veriut, të përmbledhura në raportin e Organizatës Botërore e Shëndet

Njeriut mund t’i bien flokët për arsye të ndryshme. Një ndër ato është tiroidja.

Maturia në ushqyerje është një faktor i rëndësishëm për shëndetin e mirë.

Një sistem i fortë imunitar ndihmon për të mbajtur një person të shëndetshëm.

Afër 48.000 amerikanë dhe më shumë se 640.000 njerëz në mbarë botën diagnostikohen çdo vit me kancer oral (qelizat kancerogjene mund të s

Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes.

Sistemi limfatik ndihmon në rigjenerimin e flokëve, pasi është në gjendje të stimulojë qelizat staminale që rrethojnë rrënjët e flokëve,

Arrat janë shumë të shëndetshme për organizmin por nëse e teproni me to, do të përballeni me dhimbje koke, fryrje të stomakut dhe diarre.