Aktivitetet fizike ndihmojnë për gripin

12/01/2020 - 21:40

Aktiviteti fizik edhe kur jemi me grip ka efekte pozitive mbi shëndetin. Pra, edhe në dimër, stina kur prekemi më shumë nga viruset dhe sëmundjet stinore, aktiviteti fizik luan rol pozitiv dhe nuk duhet ndalur.

Nuk është problem nëse kemi virozë, kollë, grip, me përjashtim të një rasti, kur kemi temperaturë, vetëm atëherë të ushtruarit duhet ndalur, shkruan KlanPlus.

Ekspertët thonë se gjatë një ushtrimi fizik, provokohet rritja e temperaturës trupore, dhe kur sëmundja shoqërohet edhe më këtë simptomë, atëherë temperatura kompleksive mund të shkaktojë problem pasi mund të arrijë në nivel jo të sigurtë.

Ndërsa, në rastin kur viroza nuk shoqërohet me të, aktiviteti apo stërvitja rrit frekuencën kardiake, bën zemrën të pompojë dhe favorizojë  fluks gjaku të shëndetshëm.

Në rastet kur hundët janë të bllokuara dhe frymëmarrja është e rëndë, këshilla është vetëm ulja e intensitetit dhe të ridimensionohet deri në një nivel të tolerueshëm. Kujdes duhet përsa i përket notit, pasi zakonisht klori në pishina vështirëson më tepër frymëmarrjen dhe përkeqëson situatën shëndetësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dermatologët thonë se nuk ka asnjë provë shkencore që stresi ndikon në shfaqjen e parakohshme të flokëve gri, dhe se ky fenomen i atribuo

Kur vjen puna tek antioksidantët, domatet janë ndër ushqimet më të pasura dhe më me vlerë për mirëqenien e njeriut.

Babai i Meghan Markle ka zgjedhur të publikojë disa momente nga fëmijëria e vajzës së tij.

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin.

Një nga pamjet më të shpeshta që shohim kur shpërthen një epidemi virusesh është ajo e njerëzve që mbajnë maska kirurgjikale.

Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm.

Gjembgomari është një bimë që gjendet shpesh në gjendje të egër në të gjithë territoret shqiptare dhe eksportohet fuqishëm drejt tregjeve

Sipas një studimi shkencor të botuar në Journal of Nutrition, konsumi i përditshëm i bajameve ndihmon në rënien në peshë, veçanërisht në

Gështenjat janë një frut unik i specieve Castanea të pemëve të qumeshtit.

Një teknikë të re kirurgjikale që e bën më të lehtë transplantimin e organeve.