Aktiviteti fizik ju mundëson një jetë më të shëndetshme

26/01/2015 - 00:33

  • Aktiviteti fizik është i domosdoshëm për të patur një shëndet të mirë fizik dhe mendor. 

  26 janar 2015 -  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, njerëzit që bëjnë rregullisht aktivitet fizik të moderuar kanë më pak mundësi të preken nga sëmundjet kronike si: diabeti tip 2, sëmundjet kardio-vaskulare, sëmundjet tumorale apo sëmundjet mendore.

Aktiviteti fizik i moderuar përfshin ecjen e shpejtë, vallëzimin, punën në kopsht, punën në shtëpi, lojërat dhe sportet me fëmijë, mbajtjen/lëvizjen e ngarkesave më pak se 20 kg etj.

OBSH-ja rekomandon së paku 30 minuta aktivitet fizik të moderuar, gjatë 5 ditëve të javës. Sipas OBSH-së, kjo do të reduktonte rrezikun nga sëmundjet e zemrës, obeziteti, diabeti deri në 50% dhe do të zvogëlonte sëmundjen hipertensive dhe pasojat psikologjike të jetës sedentare si stresi, ankthi, depresioni etj.

Ndërkohë të ngasësh biçikletën, në vend të makinës është një ndër aktivitetet që sjell shumë të mira për shëndetin, si fiskulturë kardiovaskulare, rrit forcën fizike, ekuilibrin dhe fleksibilitetin, si dhe djeg shumë kalori.

Ky aktivitet, sipas specialistëve të shëndetit, mund të bëhet nga njerëz të të gjitha moshave. Për të rinjtë, lëvizja me biçikletë do të ishte perfekte për një trup të bukur dhe të shëndetshëm, ndërsa për më të moshuarit një sport ideal, pasi mosha nuk u lejon të kryejnë aktivitete më të rënda sportive.

Specialistët pohojnë se është provuar që të ngasësh biçikletën ndikon në shëndetin mendor, pasi ul dukshëm stresin. Nëse keni vendosur të arrini në një destinacion të caktuar, kur të mbërrini do të ndiheni më të relaksuar dhe ekzaltuar se kurrë. "Do ndiheni të lumtur për veten dhe botën që ju rrethon", shprehen ata.

Por, nga ana tjetër, të ngasësh biçikletën është më shumë sesa argëtim, pasi i sjell dhe shumë të mira komunitetit tuaj. Një biçikletë është një makinë më pak në rrugë, që do të thotë më pak zhurmë, që ndikon gjithashtu në shëndet, si dhe më tepër ndërveprim me njerëzit.

Por t’i japësh biçikletës do të thotë t’i bësh një favor të madh mjedisit dhe njerëzimit, duke mos e ndotur me gazrat dhe vajrat aq të dëmshme për jetën tonë, pohojnë më tej specialistët e shëndetit. Eshtë i pamohueshëm fakti që të kesh një biçikletë do të thotë më shumë vende për parkim, por dhe më pak stres në kaosin e trafikut të mbingarkuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.