Alarmi që vjen për bananet

15/05/2019 - 19:23

Bananet janë ndër frutat më të mira dhe me vlera ushqimore. Sportistët i përdorin për të pasur sa më shumë energji, ndërsa nënat ushqejnë fëmijët e vegjël me banane të shtypur.

Por tashmë lajme të këqija na vijnë nga ky frut ekzotik. Mesa duket, do të ketë mungesë të bananeve në treg. Fakti tronditës është se një sëmundje shkatërruese po qarkullon nëpër vendet ku rritet ky frut. Sipas “Daily Mail”, situata është tepër serioze, saqë për Britaninë e Madhe mund të ndërpritet importi i 5 miliardë bananeve që çdo vit dërgohen në këtë shtet.

“Sëmundja e Panamasë” quhet ky infeksion që prek frutin e bananes dhe shkatërron plantacionet. Deri më tani, kjo sëmundje ka shkatërruar plantacione në Azinë Juglindore, Kinë, Australi, Afrikë dhe Lindjen e Mesme. Ekziston frika që kjo sëmundje të përhapet edhe në Perëndim, në Amerikën Latine, aty ku ndodhet vendi më i madh i prodhimit të bananeve, Ekuadori.

Nëse “sëmundja e Panamasë” do të përhapet në Amerikën Latine, shkatërrimi do të ishte shumë i madh për prodhuesit dhe vetë konsumatorët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ende nuk dihet shumë për koronavirusin, por dihet mirë se sa shkatërruese mund të jetë për trupin e njeriut.

Njerëzit që janë të dobët dhe elegantë janë gjithnjë në qendër të vëmendjes.

Një filxhan çaji përveç se kënaq shqisat dhe shijen është i pasur plot e përplot me shëndet të mirë.

Bananet janë një nga frutat më të shëndetshëm që mund të hani, e mbushur me proteina, fibra, vitamina A, B6 dhe C, kalium, mangan, magnez

Fytyra dhe paraqitja e lëkurës janë pasqyra e shëndetit por shpesh edhe e sëmundjeve, sidomos atyre të fshehura.

Djathi është i pasur me yndyrna dhe kjo mund ta bëjë atë të duket një ushqim të pashëndetshëm.

Meqë po flasim për ushqimet, ka shumë prej tyre që luftojnë dëmtimin e qelizave, mund të ulin inflamacionin dhe lehtësojnë përdorimin e i

Ndotja, ndryshimet klimatike, obeziteti dhe marketingu i tepruar kërcënojnë seriozisht shëndetin dhe të ardhmen e fëmijëve.

Kolla e natës është një shqetësim i cili ndikon në cilësinë e gjumit tuaj duke u kthyer në një bezdisje për secilin.