Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

10/06/2021 - 07:56

Pataja është ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese. Kjo perime fantastike, e cila përgatitet në qindra receta gatimi, krahas shijes së saj ka dhe shumë vlera shëndetësore për organizmin.

Por vlera edhe më të mëdha dhe mirëbërëse për organizmin ka lëkura e patates, e cila gabimisht përfundon në koshin e plehrave. Ky lëng rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti, problemet me zemrën, niveli i lartë i kolesterolit në gjak. Në lajmin më poshtë do të mësoni si të përdorni lëngun e lëkurave të patateve për përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe kundër gurëve në veshka.

Përgatitja e lëngut të lëkurave të patateve dhe përdorimet e tij

Lëngu i lëkurave të patateve përgatitet krejt lehtë. Mjafton t’i vendosni lëkurat disa patateve mesatare me 1.5 kg ujë në një tenxhere dhe lërini të ziejnë përreth 20 minuta. Ky lëng mund të konsumohet si çaj për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe enjtjeve të gjymtyrëve. Për këtë qëllim, ekspertët rekomandojnë pirjen e një deri në dy gotave me çaj në ditë. Lëngun e patateve mund ta përdorni edhe kundër gurëve në veshka Lajini patatet me ujë të bollshëm dhe më pas futini në një enë të thellë ku duhet t’i mbani në ujë gjatë gjithë natës.

Sa herë ta konsumoni

Të nesërmen, hiqini nga uji ndërsa lëngun pijeni tre herë gjatë ditës. Patatet kanë efekt diuretik që do të thotë se përshpejtojnë nxjerrjen e toksinave nëpërmjet urinës. Kësisoj ato do të eliminojnë ose parandalojnë formimin e gurëve në veshka. Lëngun e lëkurave të patates mund ta përdorni në gatime të ndryshme. Këtu përfshihet: përgatitja e supave dhe gjellrave të ndryshme, përgatitja e bukës së shtëpisë apo edhe ëmbëlsirave. Në rastin e brumit të bukës, lëngu i patateve zëvendëson ujin dhe e bën bukën edhe më të shëndetshme por edhe ndikon që buka të fryhet dhe të jetë më e butë. Në rastin e përgatitjes së ëmbëlsirave, lëngu i patatesh zëvendëson qumështin./AgroWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndodh rëndom që nga hovi dhe shpejtësia e lëvizjes, njeriu lëndohet dhe ndrydh këmbën ose kyçet.

E keni pyetur veten se sa ushqim duhet të konsumoni gjatë ditës? Me siguri shpesh!

Lëngu i lakrës së kuqe është i jashtëzakonshëm për organizmin.

Adoleshenca na ka mësuar të gjithëve me aknet në fytyrë, por kur ato shfaqen në zona të tjera, atëherë ndoshta duhet të tregoni kujdes.

Thuhet se çka nuk na vret na bën më të fortë dhe shpesh na leverdis ta besojmë, sidomos kur bëhet fjalë për sfida të mëdha, strese e shqe

Qershia, fruti i qershorit dhe i verës, është e pasur me shumë vlera ushqyese duke nisur që nga bishtat e deri te lëkura.

Ekspertët rekomandojnë konsumin e rregullt të arrorëve të ndryshëm për të zbutur shqetësimet emocionale gjatë pandemisë por edhe për të p

Të qëndrosh i hidratuar është çelësi për shëndetin dhe mirëqënien tuaj.

Disa studime kanë treguar se zakonet e gjumit dhe rutinat e mëngjesit kontribuojnë në një mënyrë jetese më të shëndetshme.