Çaji jeshil, aleati për shëndetin e zemrës

Postuar: 08/06/2018 - 07:40

Çaji jeshil mund të jetë një aleat i rëndësishëm në shëndetin e zemrës. Kjo pasi ai është një antioksidant që mund të arrijë të shkrijë të gjitha yndyrat e grumbulluara në enët e gjakut.

Sipas universitetit "Lancaster", që ka publikuar studimin në revistën shkencore mbi Biologjikë Kimike, është një substancë e pranishme në gjethet e çajit jeshil, EGCG, që ka treguar se vepron mbi mbledhjet proteinike në enët e gjakut.

Gjithashtu, po kjo substancë është në studim edhe për një veprim pozitiv edhe mbi sëmundjen degjenerative cerebrale të Alzheimer. Kjo proteinë, kur bie në veprim me një substancë të organizmit, eparinën, vepron pikërisht si shkrirës më i fortë ndaj yndyrave të këqija që janë të dëmshme për zemrën.

Mjekët tani do të nisin studimet se si mund ta kthejnë këtë në një produkt farmaceutik. Deri atëherë, këshillojnë të bëhemi pak anglezë të gjithë dhe të konsumojmë më tepër çaj jeshil.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrudhat e thella të ballit mund të jenë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve kardiovaskulare, thonë studiuesit.

Mëlçia juaj është organi më i madh i brendshëm, i cili kryen më shumë se 500 funksione në trup.

   Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqinit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën.

   Mund të tingëllojë e çuditshme, por është tërësisht efektive. 

   “Nëse i ikim mëngjesit, atëherë patjetër që do të bëjmë një zgjedhje jo të duhur për drekë.

   Shpesh ndodh të jemi nën stres dhe të mos dimë si ta zgjidhim pa barna. Besoni apo jo, edhe ushqimi mund të na ndihmojë.

Mushmolla është një nga frutat që rritet në të gjitha zonat e Shqipërisë, por më tepër kultivohet në Jug.

Nëse pas ngrënies së një cope çokollate jeni ndier në faj, jo vetëm për kaloritë e marra por edhe prej akneve që mund të shkaktojë, keni

   Blogerja Chiara Ferragni dhe reperi Fedez u martuan më datën 1 shtator me një nga ceremonitë më ekstravagante që kemi parë.