Ç’duhet të bëni nëse vuani nga pagjumësia

06/11/2019 - 22:15

Gjumi është shumë i rëndësishëm për qetësinë trupore edhe atë mendore. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme. Nëse vini re që problemet me gjumin po bëhen të përsëritura, është koha e duhur për të shkuar tek mjeku.

Cili është burimi i problemeve me gjumin?

Arsyet e problemit të gjumit janë të shumta. Njerëzit mund të fiksohen në mendime për punët e të nesërmes, dhe kjo i lë pa gjumë. Stresi konsiderohet si një nga shkaqet më të forta të pagjumësisë. Apnea e gjumit është një tjetër arsye që nuk keni gjumë. Një tjetër arsye që mund t’ju lë pa gjumë është edhe nevoja për të shkuar në banjë, gjë që mund të tregojë ndonjë problem mjekësor.

Çfarë duhet të bëni për të përmirësuar gjumin?

Duhet të krijoni një rutinë. Mjekët rekomandojnë që të shmangi kafenë, alkoolin dhe ushqimet e rënda në mbrëmje. Kur të shtriheni për të fjetur mbani larg telefonin dhe çdo pajisje stresuese. Kur stresi është një faktor madhor për prishjen e gjumit , atëherë mjeku mund t’ju rekomandojë qetësimin e mendjes përmes teknikave të ndryshme. Aktiviteti fizik është shumë i mirë kundër stresit dhe për gjumin e mirë.

Përdorimi i ilaçeve

Ilaçet për gjumë mund të ofrojnë shpëtim për disa raste, megjithatë rreziku për t’ju shkaktuar varësi është i tepërt. Nëse do ti keni shpresat vetëm tek medikamentet , atëherë do ta keni shumë të vështirë të flini pa to.

Kur është koha për të shkuar te mjeku?

Kur vëreni që mungesa e gjumit po bëhet e vazhdueshme duke dëmtuar cilësinë e jetës, këshillohet që të shkoni tek mjeku. Zgjidhja e këtij problemi shmang edhe probleme të tjera si ataku në zemër, isheminë apo diabetin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.