Çfarë duhet të hajë një burrë për mëngjes për shëndet të fortë

25/11/2020 - 08:38

Ekspertët thonë se genet janë përcaktuese për vetëm 30% të shëndetit të një burri. Pjesa tjetër përcaktohet nga stili i jetesës. Tek ky i fundit përfshihet padyshim edhe ushqyerja, racionet dhe vaktet. Ndër vaktet më të rëndësishme për shëndetin e një burri (por edhe të çdo njeriu patjetër) është mëngjesi.

Një studim i vitit 2019, shpjegon se heqja dorë nga mëngjesi rrit rrezikun e atakut në zemër mbi moshën 45 vjeçare me thuajse 27 për qind. Për më tepër, burrat që nuk hanë mëngjes dhe hanë darkë të vonë përballen me një rrezik shumë të lartë të vdekjes nga sëmundjet e zemrës. Sipas ekspertëve, ora 7 është ideale për mëngjes ndërsa darka për një burrë duhet ngrënë minimalisht 2 orë para gjumit.

Çfarë duhet të hajë një burrë për mëngjes

Ushqimet më të rekomanduara nga ekspertët për burrat që të kenë një mëngjes energjik janë:

• Domatet

• Salmoni i pjekur

• Tërshëra

• Barishtet

• Vezët e ziera

• Salçiçet me mish gjel deti

• Gjalpi i arrorrëve

• Avokado

• Kosi

• Gjiza

Ekspertët këshillojnë që një burrë të ushqehet mirë dhe bollshëm për mëngjes. Një vakt minimal për tekat e një burri, por i mirë për shëndetin e tij duhet të përbëhet nga produkte bulmeti (qumësht, kos, djathë), një burim karbohidrati (bukë drithi të plotë, petullë apo drithëra) dhe fruta të plota.

Disa Ide Të Thjeshta Për Vakte Të Nevojshme

Ekspertët e AgroWeb.org, këshillojnë alternativa të tilla të shëndetshme për ushqyerjen e një burri.

• mëngjes – dy feta buke me drith të plotë të thekura, një domate, një gotë qumësht dhe një racion fasule shoqëruar me një mollë dhe një kafe.

• drekë – 65 gramë mish të pjekur, sallatë jeshile, ose mikse, një fetë djathë dhe dy feta buke drithi të plotë.

• pasdite – një grusht me arrorë të ndryshëm dhe një kafe me qumësht.

• darkë – 100 gramë peshk, një racion pilaf, një patate e zier, gjysëm racioni kungulleshka të tiganisura ose ziera dhe gjysëm racioni brokoli të zier.

• mbrëmje – sallatë frutash dhe 100 gramë kos pa yndyrë. /AgroWeb.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pastrimi i trupit me kafeinë është sa forcues dhe stimulues, aq dhe i shëndetshëm.

Njerëzit që konsumojnë të paktën 2 herë në jave domate janë më pak të ekspozuar ndaj sëmundjeve kanceroze, permendim ketu: kancerin e mus

Kur lexon për dhjamin në trup, menjëherë të vjen ndërmend mbipesha, kolesteroli i lartë dhe sëmundje të tjera kronike.

Disa thonë se nuk është e shëndetshme të pish ujë ndërsa je duke ngrënë, të tjerë thonë se praktikimi i kësaj të shëndosh, ndërsa disa ek

Kushtet e gabuara të ruajtjes së ushqimit mund të çojnë në prishjen e tyre.

Sëmundjet kardiovaskulare janë pëgjegjëse për shumicën e vdekjeve në vendin tonë.

Uthulla balsamike është e pasur me antioksidantë që pakësojnë gjasat e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare.

Ekziston një marrëdhënie neurologjike midis pikave specifike në trupin dhe organeve tona të brendshme.

Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacien

Fëmijët e lindur nga nënat që hanë shumë ushqime të përpunuara të mbushura me sheqer dhe kripë përballen me një rrezik në rritje të mbipe