Çfarë ndodh kur trupi është i dehidratuar?

05/07/2019 - 19:49

Një nga problemet më të zakonshme që hasen në verë është padyshim dehidratimi, i cili evitohet vetëm përmes konsumit të shumë lëngjeve. Por veç etjes, trupi jep edhe sinjale të tjera që kanë në fokus pikërisht dehidratimin.

Era e keqe e gojës

Nëse nuk pini shumë ujë, një nga problemet do të keni ka të bëjë me erën e keqe të gojës. Sipas dentistëve, pështyma ka shumë cilësi antibakteriale dhe kur jeni të dehidratuar pështyma thahet, bakteret shumohen dhe shkaktojnë erën e keqe të gojës.

Lëkurë e thatë

Një lëkurë e dehidratuar është më e ashpër dhe gjithashtu mund të dalloni më lehtësisht rrudhat apo rrathët e zinj poshtë syve. Sipas dermatologëve nuk duhet të qëndroni për shumë kohë në dush, më pak se 5 minuta dhe të laheni me ujë të vakët, sepse uji i nxehtë e than lëkurën.

Lodhje

Kur jeni të dehidratuar presioni gjakut ulet, rriten të rrahurat e zemrës, gjaku rrjedh më ngadalë në tru dhe të gjitha këto mund t’ju bëjnë ju të ndjeheni të lodhur.

Të irrituar

Sipas një studimi të kryer pak vite më parë, gratë që ishin të dehidratuara kishin dhimbje koke, humbje përqëndrimi dhe irritoheshin më lehtë. Për këtë arsye nëse ndjeni se jeni të mërzitur bëni mirë të pini një gotë ujë.

Dhimbje muskujsh

Kur nuk furnizohet trupi me ujë qarkullimi i gjakut ngadalësohet dhe kjo shkakton dhimbje muskujsh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hithra rekomandohet për trajtimin e disa sëmundjeve dhe është një nga bimët natyrale medicinale më të zakonshme.

Është makthi i shumë prindërve, megjithatë ky fenomen nuk prek vetëm fëmijët.

Alkooli është droga më e rrezikshme për shëndetin e njeriut, më i rrezikshëm edhe se llojet më të forta të drogave të tjera si kokaina, h

Trupi ynë akumulon toksina pasi ne jemi vazhdimisht duke u ekspozuar në ditët e sotme drejt tyre nëpërmjet ushqimit, kimikateve, ndotjes

Thinjat mendohet të jenë treguesi kryesor i plakjes, por jo domosdoshmërisht flokët e bardha apo gri nuk do të thonë gjithmonë se ju po p

Kanceri dhe shumë sëmundje të tjera mund të zbulohen nga një teknologji revolucionare që pritet të hyjë në përdorim pas dy viteve.

Ndjesia më e mirë e ditëve të nxehta është kur pi një gotë me ujë të ftohtë.

Qumështi është një nga produktet më të konsumueshme të bulmetit.

Kurat për kancerin po bëhen më të sakta dhe më pak të rënda për t’u përballuar.