Covid-19 ka shkaktuar probleme të shëndetit mendor

14/05/2020 - 12:42

Izolimi, frika dhe krizat ekonomike janë një sërë faktorësh që po sjellin pasoja të rënda edhe mendore të njerëzve.

Në këtë përfundim ka dalë Organizata e Botërore e Shëndetësisë, e cila në një raport ka theksuar se përhapja e Covid-19 mund të intensifikohet në një moment të dytë dhe ka gjasa të bëhet një bashkëjetues i përhershëm i njerëzimit.

Sipas zyrtarëve të OBSH, me kalimin e kohës do të vihet re një tendencë gjithnjë në rritje e njerëzve që do të vuajnë nga sëmundjet mendore të shkaktuara nga stresi si pasojë e Covid-19.

Devora Kestel, drejtore e departamentit të shëndetit mendor të Organizatës Botërore të Shëndetit, është shprehur se shëndeti mendor dhe mirëqenia e shoqërive janë ndikuar rëndë nga kjo krizë.

Kestel u ka bërë thirrje qeverive në të gjithë botën por edhe OBSH, që duhet ta kenë përparësi për ta adresuar këtë problem serioz.

Raporti nxjerr në pah se depresioni por edhe frika për t’iu rikthyer normalitetit është njëlloj e përhapur si tek fëmijët por edhe tek punonjësit e kujdesit shëndetësor që po shohin mijëra pacientë të infektuar që vdesin nga koronavirusi.

Ndërkaq, sipas OBSH edhe nëse prodhohet vaksina kjo nuk do të mjaftojë pasi njerëzit do të jenë të rrezikuar sërish nga Covid-19.

Keqinformimi dhe thashethemet në lidhje me pandeminë dhe pasiguria se sa do të zgjasë kjo po i bën njerëzit të ndjehen të shqetësuar dhe të pashpresë për të ardhmen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatzënisë u gjetën në një st

Një studim i gati 100,000 pacientëve me koronavirus ka treguar se ilaçet hydroxychloroquine and chloroquine, nuk kanë pasur efekt të traj

Njerëzit që janë diagnostikuar me nivel të lartë të sheqerit në gjak ose diabet të tipit dy, duhet të tregohen jashtëzakonisht të kujdess