Dhimbja kronike, çfarë ju vjen në ndihmë për lehtësimin e simptomave

21/07/2019 - 10:41

Gjithkush përjeton dhimbje. Në fakt, dhimbja e papritur është një reagim i rëndësishëm i sistemit nervor, që ju ndihmon për të paralajmëruar dëmtimet e mundshme. Kur ndodh një lëndim, sinjalet e dhimbjes udhëtojnë nga zona e dëmtuar deri në trurin tuaj. Megjithatë, dhimbja kronike është e ndryshme.

Në këto raste, trupi juaj vazhdon të dërgojë sinjale të dhimbjes në tru edhe pas një dëmtimi të shëruar. Kjo mund të zgjasë disa javë, deri edhe në disa vite. Dhimbja kronike mund të kufizojë lëvizshmërinë tuaj dhe të zvogëlojë fleksibilitetin, forcën dhe qëndrueshmërinë tuaj. Dhimbja kronike përcaktohet si dhimbje që zgjat të paktën 12 javë. Dhimbja mund të ndihet e mprehtë ose jo, duke shkaktuar një ndjesi djegieje ose dhimbjeje në zonat e prekura.

Mund të jetë e qëndrueshme ose me ndërprerje. Dhimbje kronike mund të ndodhë pothuajse çdo pjesë të trupit tuaj. Disa nga llojet më të zakonshme të dhimbjes kronike përfshijnë: dhimbje koke, dhimbje postoperative, dhimbje mesi, dhimbje pas traumave, dhimbje të kancerit, dhimbje të artritit etj. Sipas “Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Dhimbjes”, më shumë se 1.5 miliardë njerëz në mbarë botën kanë dhimbje kronike. Është shkaku më i zakonshëm i aftësisë së kufizuar në Shtetet e Bashkuara, duke ndikuar rreth 100 milionë amerikanë.

TRAJTIMI

Qëllimi kryesor i trajtimit është të zvogëlojë dhimbjen dhe të nxisë lëvizshmërinë. Kjo do t’ju ndihmojë të riktheheni në aktivitetet tuaja të përditshme. Trajtimet mjekësore, modifikimi i stilit të jetesës ose një kombinim i këtyre metodave mund të përdoren për të trajtuar dhimbjen tuaj kronike. Në lehtësimin e dhimbjes kronike mund të ndihmojë fizioterapia, por edhe ajo që njihet si “terapia e mendjes”, pra, të qenit të relaksuar me anë të jogave apo teknikave të tjera meditative.

“BASHKËJETESA ME DHIMBJEN”

Nuk ka shërim për dhimbjen kronike, por gjendja mund të menaxhohet me sukses. Është e rëndësishme që të përmbahemi në planin tuaj të menaxhimit të dhimbjes për të ndihmuar në zbutjen e simptomave.

Dhimbja fizike është e lidhur me dhimbjen emocionale, kështu që dhimbja kronike mund të rrisë nivelin tuaj të stresit. Në këto kushte kujdesuni mirë për trupin tuaj, vazhdoni të merrni pjesë në aktivitetet tuaja të përditshme.

Mund të rrisni disponimin tuaj dhe të zvogëloni stresin, duke marrë pjesë në aktivitetet që ju pëlqejnë. Dhimbja kronike mund të bëhet pengesë për të kryer detyra të caktuara. Por izolimi i vetes mund t’ju japë një opinion më negativ për gjendjen tuaj, duke rritur ndjeshmërinë ndaj dhimbjes.

Së fundmi, kërkoni mbështetje! Miqtë, familja, mund t’ju japin një dorë dhe t’ju ofrojnë rehati gjatë kohës së vështirë. Nëse keni probleme me detyrat e përditshme ose thjesht keni nevojë për një nxitje emocionale, një mik i ngushtë apo i dashur mund t’ju ofrojë mbështetjen që ju nevojitet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shurupi i xhenxhefilit mund të përgatitet mjaft lehtë dhe të befason me shijen e mirë.

Çdo njeri ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku.

Kolla është një instrument i dobishëm për pastrimin e mushkërive nga substancat irrituese dhe sekrecionet e tepërta.

Nëse trupi juaj është larg të qenit perfekt, me siguri që presionin e ardhjes së verës po e ndjeni edhe më shumë.

Dimri ka mbërritur plotësisht, ditët janë bërë më të shkurtra dhe më të zymta.

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm.

Qeskat e syve dhe rrudhat perceptohen gjithmonë si probleme që kanë të bëjnë me moshën.

Lavanda ofron një sërë vlerash të rëndësishme mjekësore falë 150 përbërësve aktivë që luftojnë mikrobet, bakteret dhe radikalet e lira.

Frutat dhe perimet kombinohen rëndom në pjata nga më të ndryshmet me pretendimin se i bëjnë mirë shëndetit.

Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhimbje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës.