Dieta mesdhetare, më e mira në botë mes alternativave

20/01/2020 - 07:36

Dieta mesdhetare është më e mira në botë dhe lë pas shumë alternativa të tjera. Ajo ka marrë vlerësimin e dietës më të shëndetshme të mundshme, në klasifikimin e 2020-ës, nga mediat amerikane.

Ajo sipas ekspertëve, parandalon dhe kuron diabetin, është e shëndetshme dhe ka në bazë perimet. Për më tepër, është një dietë që mund të mbahet lehtë, pa shumë mundim. Këta parametra kanë bërë që dieta mesdhetare të marrë çmimin e ushqimit më të mirë të mundshëm.

Pjesë e trashëgimive botërore të UNESCO-s që nga 2010, dieta mesdhetare ka triumfuar në mesin e 35 alternativave të tjera falë efekteve pozitive mbi jetëgjatësinë dhe përfitimet e shëndetit, mes të cilave edhe humbja dhe kontrollimi i peshës, shëndeti i zemrës dhe sistemit nervor, parandalimi i kancerit dhe sëmundjeve kronike, parandalimi dhe kontrolli i diabetit.

Në vend të dytë është renditur dieta dash, kundër hipertensionit dhe ajo fleksariane, një mënyrë fleksibël ushqimi. Në vend të katërt ndërkohë është dieta mind, që parandalon dhe redukton rënien konjuktive.

Tek dieta mesdhetare është vlerësuar mbi të gjitha sasia e vogël e bukës, brumrave, frutave, perimeve, mishit, vajit të ullirit dhe gota tradicionale e verës e konsumuar në tavolinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.

Gjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme.

U bënë muaj që lexojmë dhe studiojmë mbi koronavirusin, por shumë pyetje mbeten pa përgjigje.

Ushqimet e përpunuara mund të jenë të përballueshme dhe të volitshme për shumë njerëz.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyr

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues s

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.