Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

A duhet të pimë ujë kur jemi duke ngrënë

05/03/2021 - 13:37

Dilema nëse duhet ta shoqëroni një vakt me një gotë ujë apo ndonjë pije tjetër ka ekzistuar gjithmonë. Sipas ekspertëve, uji nuk i prish lëngjet e stomakut apo procesin normal të tretjes por në fakt, konsumimi i tij gjatë ose menjëherë pas vaktit na ndihmon me tretjen.

Uji dhe lëngjet në përgjithësi lehtësojnë ndarjen e ushqimit në mënyrë që trupi të thithë lëndët ushqyese të tij. Në të njëjtën kohë, hidratimi adekuat është i nevojshëm në mënyrë që jashtëqitja të mos jetë shumë e thatë, kështu që ndihmon në shmangien e kapsllëkut.

Përveç hidratimit të mirë, faktorë të tillë si konsumimi adekuat i frutave, perimeve dhe drithërave, pesha e shëndetshme e trupit dhe ushtrimet fizike ditore sigurojnë funksionimin e duhur të aparatit tretës dhe zvogëlojnë rrezikun e dispepsisë, kapsllëkut dhe çrregullimeve të tjera të lidhura me ato gastrointestinale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Veza është një ushqim i pasur në ushqyes që gjen përdorim të larmishëm në kuzhinat tona.

Strijat zakonisht fillojnë si të kuqe ose vjollcë dhe ngadalë ndryshojnë ngjyrën e tyre në të bardhë me kalimin e kohës.

Nëse i keni vënë mision vetes të keni një trup në formë të shëndetshme, atëherë ju rekomandojmë që në ushqimin tuaj të përfshini edhe një

Dhimbjet e kraharorit janë gjithnjë shumë të frikshme dhe shqetësuese pasi mund të lidhen me probleme të zemrës.

Alergjitë në pranverë përbëjnë shqetësim për një pjesë të konsiderueshme të popullsisë. Shpesh na japin shqetësime nga më të ndryshme, të

Një nga mënyrat më të mira e të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me kastravec dhe limon.

Një studim i ri  i kryer në Turqi nga Universiteti Xhelal Bajar i Manisës, që shquhet për kërkime shkencore në fushën e mjekësisë, tregon

Konsumimi i tepërt i sheqerit të shtuar mund të ketë shumë efekte negative në shëndet.

Dieta mesdhetare nuk është thjesht në modë, por është një mënyrë jetese.

Historia e çajit të rozmarinës është po aq e lashtë sa vetë bima.