A duhet t’i konsumojmë arrat

12/11/2018 - 19:33

Arrat janë të shëndetshme dhe kjo dihet, por shkencëtarët zbulojnë efektet e tjera pozitive që ato kanë tek zemra, si edhe në kontrollin e peshës normale.

Dy studime amerikane janë prezantuar në Kongresin e Sëmundjeve Kardiake në Chicago. Njëri prej tyre ka analizuar një pjesë të popullsisë amerikanë dhe sesi ndikojnë në mbajtjen e një peshe normale trupore të zgjatur në kohë, ndërsa studimi tjetër ka ekzaminuar popullsinë në Brazil.

Rezulton se arrat dhe lajthitë japin ndjesinë e ngopjes, si dhe përmirësojnë përgjigjet e glukozit dhe të insulinës.

Shpesh njerëzit i konsiderojnë arrat si shumë të pasura me yndyrna dhe kalori, por në fakt janë shumë më të shëndetshme se shumë ushqime të tjera që konsumohen kryesisht mes vakteve.

Ekspertët shpjegojnë se ato nuk ndikojnë në shtimin e peshës, përkundrazi janë rregullator i mirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lëngu i boronicës mund të lehtësojë dhimbjet në kyçe për të gjitha gratë që vuajnë nga artriti.

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.

Njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 1 janë më të rrezikuar nga frakturat, thotë një studim të cilit i referohet AgroWeb.org.

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.

Presioni i punës mund të shkaktojë ritëm të shpejtë dhe të parregullt të zemrës të quajtur fibrim atrial.

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në  organizmin e një individi.

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmij

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës, ka brenda tij një bërthamë të madhe të ëmbël e të butë që ndry

E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.