A duhet t’i konsumojmë arrat

12/11/2018 - 19:33

Arrat janë të shëndetshme dhe kjo dihet, por shkencëtarët zbulojnë efektet e tjera pozitive që ato kanë tek zemra, si edhe në kontrollin e peshës normale.

Dy studime amerikane janë prezantuar në Kongresin e Sëmundjeve Kardiake në Chicago. Njëri prej tyre ka analizuar një pjesë të popullsisë amerikanë dhe sesi ndikojnë në mbajtjen e një peshe normale trupore të zgjatur në kohë, ndërsa studimi tjetër ka ekzaminuar popullsinë në Brazil.

Rezulton se arrat dhe lajthitë japin ndjesinë e ngopjes, si dhe përmirësojnë përgjigjet e glukozit dhe të insulinës.

Shpesh njerëzit i konsiderojnë arrat si shumë të pasura me yndyrna dhe kalori, por në fakt janë shumë më të shëndetshme se shumë ushqime të tjera që konsumohen kryesisht mes vakteve.

Ekspertët shpjegojnë se ato nuk ndikojnë në shtimin e peshës, përkundrazi janë rregullator i mirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreziqet e marrjes së ilaçeve statina kundër kolesterolit, tejkalojnë përfitimet për miliona pacientë, sipas një studimi.

Flokët janë një nga prioritetet fizike të njerëzve. Në fakt, shumë dashurojnë për t’i trajtuar, ngjyrosur ose prerë shpesh.

Pasja e fëmijëve iu kushton nënave 11 vjet jetë.

Kanceri i prostatës është një lloj i zakonshëm i kancerit te meshkujt.

Nga momenti që hapni sytë në orët e hershme të mëngjesit, mund të filloni të digjni kalori të vogla.

Terapia nëpërmjet sistemit imunitar për të luftuar tumoret.

Rënia e flokëve mund të shkaktohet nga ndryshimet hormonale, një gjendje e caktuar shëndetësore, stresi ose mungesa e lëndëve ushqyese.

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Berkley-t në Kaliforni, që është botuar në revistën shkencore Human Reproduction, puberteti

Ndiheni të pafuqishëm, të trishtuar dhe aspak të motivuar?

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz vuaj