Dymbëdhjetë simptomat e kancerit që i injorojmë

06/11/2019 - 08:49

Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekshmërisë në botë dhe është tronditëse që edhe sot shumë njerëz jetojnë pa diagnostikim dhe trajtim deri në fazën e fundit të sëmundjes, e gjitha sepse simptomat thjesht injorohen, pasi ato zëvendësohen me diçka të padëmshme.

Kjo është pikërisht arsyeja pse ju duhet të dini se si të identifikoni dhe lidhni secilën simptomë në mënyrë që të shihni një mjek në kohë.

– Temperatura e lartë

Leukemia zakonisht ndodh në fazat e hershme përmes etheve të larta, dhe gjithashtu mund të jetë një sinjal i kancerit të veshkave ose i zorrëve në fazën e hershme.

– Humbje e peshës

Shoqata Amerikane e Kancerit raporton se humbja e pashpjegueshme e peshës (10 deri më shumë kg) mund të jetë shenja e parë e kancerit. Kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese te njerëzit me kancer të pankreasit, stomakut, mushkërive ose ezofagut.

– Ndryshimet në tretje

Në një studim të realizuar nga Katrina Whitetaker, 18 për qind pësuan ndryshime të tretjes. Edhe pse këto ndryshime shpesh janë rezultat i ushqimit të dobët ose mjekimit dhe nëse përsëriten, ato gjithashtu mund të jenë një simptomë e kancerit të zorrëve.

– Lodhja

Është mjaft e natyrshme të ndjeheni të lodhur ndonjëherë, veçanërisht pas një jave të ngjeshur ose fundjavë, e cila do të zgjidhet me një pushim cilësor. Por nëse lodhja nuk kalon edhe pas pushimit, mund të jetë alarmi i parë i kancerit të gjakut ose zorrëve.

– Dhimbje

Dhimbja është një simptomë e përgjithshme që injorohet më së shpeshti si simptomë e kancerit. Kanceri i kockave dhe testikulave mund të shfaqet përmes një ndjenje dhimbjeje, dhe dhimbje koke të shpeshta mund të sugjerojnë kancer të trurit. Dhimbja e shpinës mund të jetë një simptomë e kancerit të vezoreve ose zorrëve.

-Ndryshime në lëkurë

Ndryshimet në lëkurë mund të vijnë nga ushqimi i dobët, rrezet e diellit … Por, megjithëse shpesh janë të padëmshme, por ato që ndryshojnë në pamje si rinia apo plagët, kërkojnë mbikëqyrjen e një mjeku.

– Dhimbje në fyt

Nëse dhimbja nuk shoqërohet me një ftohje ose grip, por është e vazhdueshme dhe e rëndë, mund të tregojë një gjendje shumë më të rëndë, siç është kanceri i fytit ose laringut.

– Gulçim

Kjo gjendje mund të jetë një simptomë e kancerit nëse kanceri ndodhet rreth rrugëve të frymëmarrjes dhe mushkërive. Mund të ndodhë edhe në kancer të gjirit, vezoreve ose mëlçisë.

– Gjakderdhje e çuditshme

Edhe pse jo shpesh është një simptomë e kancerit, mund ta vendosni në listën e gjërave për të cilat duhet të mendoni. Kollitja me gjak mund të tregojë kancer në mushkëri, gjaku në urinë mund të jetë simptomë e kancerit të fshikëzës, veshkave dhe zorrëve.

– Vështirësi në gëlltitje

Është një simptomë e zakonshme e dhimbjes së fytit, por ndodh edhe te pacientët që kanë kancer oral ose në fyt.

– Gastriti

Ky acid i fortë mund të ndodhë për shumë arsye, por nëse nuk largohet dhe përkeqësohet pavarësisht mjekimit, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun pasi kjo gjendje mund të jetë simptomë e kancerit të vezoreve ose fytit.

– Depresioni dhe dhimbja e barkut

Edhe pse ato rrallë ndodhin si simptomë e kancerit, një kombinim i këtyre dy simptomave mund të gjendet te pacientët me kancer pankreatik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatzënisë u gjetën në një st