E dini pse ju hapet goja në mënyrë të pavullnetshme?

Postuar: 21/04/2017 - 10:32

Hapja e gojës është shenjë e mungesës së gjumit dhe lodhjes. Të gjithëve njerëzve u ndodh dhe besohet kjo gjë është ngjitëse.

Nëse shihni dikë që i hapet goja, duket se truri juaj percepton që edhe ju duhet të bëni të njëjtën gjë. Është një veprim mëse normal, por që duhet të shqetësoheni nëse ju ndodh shumë shpesh.

Sipas ekspertëve, hapja e gojës është një mekanizëm i cili ka si qëllim rritjen e oksigjenit në gjak dhe mund të ndodhë kur truri juaj është i mbingarkuar.

Kjo është një nga arsyet e këtij veprimi të pavullnetshëm, por më poshtë do të lexoni të gjitha shkaqet e tjera që lidhen me këtë fenomen.

1- Çrregullime të gjumit. Gërhitja gjatë natës apo pagjumësia mund t’ju bëjnë që të nesërmen goja t’ju rrijë vetëm hapur.

2- Medikamente të caktuara njihen të kenë efekt anësor hapjen e gojës.

3- Hapja e shpeshtë e gojës është gjithashtu shenjë e dehidratimit.

4- Qarkullimi i dobët i gjakut ndikon në sasinë e oksigjenit që transmetohet përmes gjakut. Kur kjo sasi është e vogël goja hapet automatikisht për t’u mbushur me oksigjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Asnjë nuk do të kalojë muajt e verës në një gjendje paranoje se mund të mbajë erë të keqe, megjithatë, nëse tundoheni të hidhni parfum pa

Një ditë tipike pune është mjaft e gjatë dhe teknologjia e bën atë edhe më të gjatë.

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës.

Deri më sot, mund të keni dëgjuar rreth shumë rreth dietave e mund të keni ndjekur shumë të tilla, por e sigurtë që për Dietën e Ushtrisë

Çfarë do të ndodhë nëse papritur ekspozohemi ndaj baktereve vdekjeprurëse që nuk kanë qenë në atmosferë për mijëra vite?

Jemi në prag të muajit të qershive, frutave shumë të pëlqyera, por përveç shijes ato sjellin edhe jashtëzakonisht shumë vlera ushqyese.

Nuk janë të pakët personat që ju rrinë këmbët dhe duart, si në dimër ashtu dhe në verë, të ftohta.

Ushqimet proteinike janë thelbësore për dietën tonë, ato na ndërtojnë muskujt dhe na mbajnë në këmbë.

Të kuqe dhe të bukura, me një formë “zemre” afërsisht, këto janë luleshtrydhet.

Sipas disa studimeve, qumështi i devesë është më i përafërti me qumështin e njeriut.