E verdha e vezës tregon si është ushqyer pula

30/03/2015 - 10:32

30 mars 2015 - Shpeshherë ngrihet pyetja se si të kuptojmë që vezët që hamë janë plotësisht të shëndetshme. Përgjigjen e kësaj pyetjeje na e jep tonaliteti i të verdhës së vezës, që në fakt tregon shumë për shëndetin e pulës që e ka bërë. Pjesa me e madhe e vezëve në treg, kanë një të verdhë të çelët, që do të thotë se pulat janë ushqyer me produkte jo fort të shëndetshme.

Sipas mjekes Hilary Shallo Thesmar, drejtuese e programit të sigurisë së ushqimit, ngjyra më e shëndetshme dhe e dëshirueshme është veza me ngjyrë portokalli të errët. Pulat që ushqehen kryesisht në natyrë apo me produkte të shëndetshme, kanë mundësinë që të prodhojnë vezë me pigment të fortë.

/S.L. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitamin

Plakja dhe efektet e saj (duke përfshirë ndjeshmërinë e ulët, shëndetin e dobët të dhëmbëve, humbjen e kujtesës, shikimit dhe dobësimin e

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Lëngu i mishit është i këndshëm në shije por edhe shumë i shëndetshëm dhe shërues për organizmin.

Fiqtë e freskët, kur krahasohen me homologët e tyre të tharë, janë më të ulët në kalori dhe përmbajtje sheqeri, gjë që i bën ata një alte