Efektet e rendësishme të detoksit të mëlçisë: Ul inflamacionin dhe përmirëson tretjen

22/02/2021 - 12:33

Ne jetojmë në një botë të ndotur, hamë ushqime të ngarkuara me kimikate, marrim stres dhe kënaqemi me shumë zakone jo të shëndetshme që mund të kenë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë tuaj. Një detoks i mëlçisë është një rrugëdalje. Në thelb, detoks është një proces nëpërmjet të cilin mund të hiqni qafe toksinat në indet, dhjamin, trurin dhe nyjet tuaja.

Është një rivendosje dietike që stimulon dhe rrit procesin natyror të detoksifikimit të trupit. Rivendos ekuilibrin hormonal dhe të lëngjeve të trupit, aktivizon qelizat dhe të rrit metabolizmin. Edhe pse disa njerëz ankohen për dhimbje koke, nervozizëm, të përziera ose lodhje pas një detoksi të mëlçisë, ajo është e sigurt dhe efektive. Por nëse keni ndonjë dyshim, gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni të merrni një detoks.

Zbuloni efektet e detoksit për trupin tuaj:

Energjia

Ju do të ndiheni më energjikë: Një detoks i mëlçisë do të largojë toksinat nga trupi dhe do t’ju bëjë më energjikë. Kujdes, këto toksina ju bëjnë të plogësht dhe të shurdhër.

Lëkurë e pastër

Lëkura juaj duket më e qartë: Lëkura juaj pasqyron toksinat në trup. Mund të çojë në çrregullime të lëkurës si puçrrat dhe gjithashtu tharje të lëkurës. Një detoks i mëlçisë do të largojë toksinat, si radikalet e lira dhe metalet e rënda, nga trupi. Kjo do të rezultojë në lëkurë më të pastër.

Tretja

Tretja juaj përmirësohet: Një detoks i mëlçisë është mënyra më e mirë për të rritur sistemin e tretjes. Kjo procedurë mund të rrisë shëndetin e mëlçisë dhe të lejojë organin të funksionojë në mënyrë optimale. Kjo ka një efekt të drejtpërdrejtë në sistemin tuaj të tretjes.

Inflamacion

Zvogëlon inflamacionin: Grumbullimi i toksinave në trup mund të shkaktojë inflamacion, i cili, nga ana tjetër, shkakton dhimbje të kyçeve dhe muskujve. Kështu që duhet të bëni detoks të mëlçisë nëse po përjetoni ndonjë dhimbje në trupin tuaj.

Shëndeti mendor

Ju gëzoni shëndet më të mirë mendor: Një trup i shëndetshëm krijon një mendje të shëndetshme. Pra, kur detoksifikoni mëlçinë, ju i jepni shëndetit tuaj një hov të përgjithshëm. Për më tepër, detoksi gjithashtu do të pastrojë toksinat nga truri dhe do t’ju bëjë të jeni të shëndetshëm dhe të lumtur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi i ujit është i rëndësishëm prandaj përpiqemi të pimë të paktën 1.5 litra çdo ditë.

Kur vjen puna tek rënia nga pesha, burrat dhe djemtë përballen me sfida thuajse unike në krahasim me gjininë tjetër.

Grupi i vitaminave B është i pazevendësueshëm për trupin. Numërohen rreth 8 prej tyre, prej ndaj mer dhe emrin vitamina B kompleks.

Pastrimi i trupit me kafeinë është sa forcues dhe stimulues, aq dhe i shëndetshëm.

Njerëzit që konsumojnë të paktën 2 herë në jave domate janë më pak të ekspozuar ndaj sëmundjeve kanceroze, permendim ketu: kancerin e mus

Kur lexon për dhjamin në trup, menjëherë të vjen ndërmend mbipesha, kolesteroli i lartë dhe sëmundje të tjera kronike.

Disa thonë se nuk është e shëndetshme të pish ujë ndërsa je duke ngrënë, të tjerë thonë se praktikimi i kësaj të shëndosh, ndërsa disa ek

Kushtet e gabuara të ruajtjes së ushqimit mund të çojnë në prishjen e tyre.

Sëmundjet kardiovaskulare janë pëgjegjëse për shumicën e vdekjeve në vendin tonë.