Ekspertët tregojnë 3 kategoritë e personave që nuk duhet të mbajnë maskë në fytyrë

12/08/2020 - 14:46

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë. Në shumë vende të botës, maskat janë bërë të detyrueshme, sidomos në ambiente brenda dhe të populluara.

Përdorimi i tyre po na sjellin shumë shqetësime, sidomos që tani ndodhemi në stinën e verës dhe temperaturat e larta janë të padurueshme, por nga frika njerëzit janë detyruar t’i mbajnë ato si në ambientet e mbyllura dhe në ato të hapura.

Ekspertët e CDC në Amerikë, kanë përmendur tre kategoritë e njerëzve që nuk duhet ta mbajnë maskën dhe nuk do ndëshkohen nga shteti.

-Nuk duhet të vendoset te fëmijët më të vegjël se dy vjeç;

-Nuk duhet të vendoset te persona që kanë mungesë oksigjeni;

-Nuk mund të vendoset te persona që janë të pavetëdijshëm apo me aftësi të kufizuara.

Një problem i madh është se shumë njerëz që nuk duan të vendosin maskë, justifikohen se kanë probleme me frymëmarrjen, kështu ata mund të jenë nxitës së përhapjes së virusit.

Ekspertët kanë përmendur edhe njerëzit që janë asmatikë. Sipas tyre, shumica e asmatikëve mund të vendosin maskë pa problem, por nuk duhet ta mbajnë me orë ta gjata.

Kurse njerëzit që kanë sëmundje kronike pulemonare si për shembull bronkiti dhe emfizama e kanë 100-fish më të nevojshme mbajtjen e maskës, pasi kanë rrezik më të lartë të ndërrojnë jetë nëse infetohen.

Dikush që nuk e mban dot maskën, le të qëndrojë brenda në shtëpi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre? 

Pirja e lëngut të panxharit rrit qarkullimin e gjakut në tru tek njerëzit Ky konkluzion tregon se kokrrat e kuqe të panxharit luftojnë ku

Kur femrat mbeten shtatzëna ato përpiqen që të kenë dietën ushqimore më të shëndetshme për foshnjat dhe veten e tyre.

Një prej trendeve për rënien nga pesha që po qarkullon prej vitesh është ajo e pastrimit me themel të zorrës së trashë dhe organizmit në

Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qel

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin.Kafeja është një nga pijet më popullor

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Shumica prej nesh i drejtohen çamçakëzit për të shpëtuar nga aroma e keqe, ose për të shmangur urinë.

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe.

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha