Enët e gjakut në qafë tregues i Alzheimerit

04/06/2019 - 19:28

Pulsiviteti i enëve të gjakut në qafë, si ai arterial ashtu edhe venoz, janë një tregues themelor për identifikimin e njerëzve që mund të preken nga Alzheimeri, sipas Konferencës IX të ISNVD (International Society Neurovascular Disease), kryesuar nga Paolo Zamboni, profesor i Kirurgjisë Vaskulare në Universitetin e Ferraras.

Ndër temat e tjera të trajtuara është edhe roli në rritje i venave ekstrakranale në funksion të trurit dhe për këtë arsye në sëmundjet neurodegjenerative të tilla si skleroza e shumëfishtë.

Për sëmundjet e Alzheimerit (131 milionë të sëmurë deri në vitin 2050), demencës, sklerozës multiple (2,3 milionë pacientë, një diagnozë çdo 4 orë), iktuseve (shkaku i dytë i vdekjes në botë sipas OBSH), dhimbjet e kokës të padurueshme, sindromës së Menièrit, hipertensionit intrakranial, u përballën specialistë të mjekësisë në fushën vaskulare dhe neurologjike së bashku me biologë, fizikanë, matematikanë, bio-inxhinierë, në një perspektivë shumë novatore dhe ndërdisiplinore, me besimin se vetëm kombinimi i kontributeve të ndryshme mund të ofrojë përgjigje inovative në këto fusha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vrapi është një nga aktivitetet fizike më shpërblyese për shëndetin. Ai rekomandohet jo vetëm për shëndet të mirë por edhe për dobësim.

Diabeti është ndër sëmundjet më të përhapura dhe shqetësuese në të gjithë globin.

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Të bërit dush është një rutinë e përditshme për shumicën prej nesh, por nëse ndonjëherë e neglizhoni duhet ta mendoni dy herë. Sipas medi

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë.

Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t'u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa

Hulumtimi nga Universiteti i Alabama Birmingham ka gjetur që nëse hani darkën tuaj në kohën e drekës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë,

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin

Bimët që na dhuron nëna natyrë janë dhuratat më të mira për shëndetin e njeriun.

Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse!