A është e mirë për shëndetin mbajtja e qenit?

06/11/2018 - 18:30

Si duket qeni vërtet është miku më i mirë i njeriut. Një studim i ri në Suedi tregon se njerëzit që pëlqejnë qentë kanë 23% më pak gjasa që të vdesin nga sëmundjet e zemrës. Në këtë studim, i cili zgjati 12 vjet, u përfshinë 3.4 milionë njerëz të moshës nga 40 deri 80 vjeçare dhe përveç përqindjes së reduktuar për të vdekur nga sëmundjet e zemrës, u dëshmua se ekziston një gjasë 20% më e vogël që pronarët e qenve të vdesin nga çfarëdo shkaktari tjetër.

Ky studim tregon se personat që shoqërohen me qenë reagojnë më mirë ndaj stresit, kanë nivele më të larta të aktivitetit fizik dhe nivel më të ulët të kolesterolit. Edhe Shoqata Amerikane e Sëmundjeve të Zemrës kishte deklaruar në vitin 2013 se mbajtja e një qeni mund të ndërlidhej me rrezik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës, por një gjë e tillë nuk mund të vërtetohej, sepse metodologjia e studimit më tepër lidhej vetëm me vrojtime të rasteve.

Tove Fall, epidemiologe dhe udhëheqëse e studimit të fundit, thotë se ata u munduan që t’i përfshijnë në studim grupe të ndryshme të njerëzve, duke marrë parasysh edhe dallimet në nivelin e shkollimit, gjendjen shëndetësore paraprake, dhe mënyrën e përgjithshme të jetesës. Studimi tregon se ndikimi më i madh i mbajtjes së qenit ishte te personat që jetojnë të vetmuar. “Qentë ju nxisin që të ecni dhe të vraponi, ata ju japin mbështetje dhe e bëjnë jetën më kuptimplote. Nëse keni një qen dhe jeni të shtrirë në spital, jeni më të motivuar për të dalë sa më shpejt dhe për t’u kthyer në shtëpi”, shtoi ai.

Suedia është ndër vendet me shkallën më të ultë të popullsisë që mbajnë qen në Evropë, prandaj ajo shpreson që ky studim do ta ndryshojë mendjen e shumë njerëzve dhe rrjedhimisht kjo përqindje të ndryshojë gradualisht, shkruan “The Guardian”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjendra tiroide është gjendra më e madhe e sistemit endokrin pavarësisht se ajo peshon 15-20 gr tek një individ i rritur, rëndësia e kësa

Një dietë që premton se arrin të shpëtojë jetën e 10 miliardë njerëzve pa shkaktuar dëm katastrofik në planet ka marrë vëmendje të madhe

I ngjashëm me shafranin e Indisë dhe kardamonin, xhinxheri me prejardhje nga Kina duket se shëron dhe trajton më shumë probleme shëndetës

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet.

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme.

Një studim i ri i bërë nga kompania  "Weight Watchers", ka treguar se meshkujt nuk arrijnë të humbasin peshë sepse kanë turp që ti thonë

Arrat janë shumë të shëndetshme për organizmin por nëse e teproni me to, do të përballeni me dhimbje koke, fryrje të stomakut dhe diarre.

Në një stinë si kjo e dimrit, ku temperaturat shkojnë deri në minus duhet të kemi tepër kujdes, sidomos për lëkurën.

Gjumi i mjaftueshëm është i nevojshëm, për të na bërë të ndihemi mirë fizikisht dhe mendërisht.