Fruti që redukton peshën dhe kolesterolin tek femrat

21/08/2014 - 13:21

21 gusht 2014 - Molla mund të reduktojë peshën trupore dhe kolesterolin HDL, i njohur ndryshe si kolesteroli i keq te femrat.

Ky fakt u tregua nga një studim amerikan i Florida State University, i drejtuar nga Bahram Arjmandi dhe i prezantuar me rastin e Experimental Biology në Washington.

Eksperimenti u zhvillua mbi 160 gra me moshë nga 45 deri në 64 vjeç, të ndara në dy grupe, ku grupi i parë për një vit konsumoi 75 gramë kumbulla të thata çdo ditë dhe grupi i dytë 75 gramë mollë në ditë, për një vit rresht.

Në përfundim të studimit u vu re se ato gra që kishin ngrënë rregullisht mollë kishin humbur minimumi 1.5 kilogramë, dhe kolesteroli negativ ishte ulur në masën 23%.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mjekësinë popullore, lëngu i bamjes dhe vetë kjo perime konsiderohet jetësore kun dër një sërë sëm undjesh.

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.