Gërhitja dëmton shëndetin mendor dhe fizik, ja pse

22/11/2019 - 15:20

Fjetja pranë një personi që gërhet mund të jetë e dëmshme për shëndetin mendor dhe fizik, sipas një studimi të kryer së fundmi.

Shoqata britanike "Snoring & Sleep Apnoea" zbuloi se nëse partneri gërhet gjatë natës atëherë gjumi juaj nuk do të jetë i rehatshëm. Një gjumë i keq rrit rrezikun për t’u prekur nga ankthi, depresioni, goditjet në tru, por edhe mund të rritë shanset për mbipeshë.

Gërhitja e partnerit gjatë natës mund të shkaktojë shqetësim të madh tek ju, dhe kjo mund të shoqërohet me humbjen e aftësisë së metabolizmit për të funksionuar normalisht, duke sjellë çrregullime dhe madje edhe probleme me kujtesën.

Një gjumë jo i qetë, mund të shoqërohet edhe me mungesë përqëndrimi në punë dhe uljen e produktivitetit. Ekspertët në “Kolegjin Imperial të Shkencave “ në Londër gjithashtu zbuluan se gërhitja shkakton probleme edhe tek vetë individi, duke çuar në rritjen e presionit të gjakut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shurupi i xhenxhefilit mund të përgatitet mjaft lehtë dhe të befason me shijen e mirë.

Çdo njeri ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku.

Kolla është një instrument i dobishëm për pastrimin e mushkërive nga substancat irrituese dhe sekrecionet e tepërta.

Nëse trupi juaj është larg të qenit perfekt, me siguri që presionin e ardhjes së verës po e ndjeni edhe më shumë.

Dimri ka mbërritur plotësisht, ditët janë bërë më të shkurtra dhe më të zymta.

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm.

Qeskat e syve dhe rrudhat perceptohen gjithmonë si probleme që kanë të bëjnë me moshën.

Lavanda ofron një sërë vlerash të rëndësishme mjekësore falë 150 përbërësve aktivë që luftojnë mikrobet, bakteret dhe radikalet e lira.

Frutat dhe perimet kombinohen rëndom në pjata nga më të ndryshmet me pretendimin se i bëjnë mirë shëndetit.

Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhimbje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës.