Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Gjashtë mënyra për t’i bërë strijat më pak të dukshme

08/04/2021 - 11:46

Strijat zakonisht fillojnë si të kuqe ose vjollcë dhe ngadalë ndryshojnë ngjyrën e tyre në të bardhë me kalimin e kohës. Shenjat e para shfaqen më të kuqe sepse enët e gjakut janë ende në fazën e rritjes dhe është koha ideale për të filluar trajtimin.

Strijat e bardha janë në trupin tuaj për një kohë të gjatë dhe ato janë më të vështira për tu trajtuar por përsëri mund t’i ndihmoni të zbehen natyrshëm.

Strijat janë të padëmshme, por ato mund të bëjnë që shumë njerëz të ndjejnë stres dhe ankth për pamjen e tyre. Më poshtë janë disa këshilla se çfarë duhet të bëni për të minimizuar këto vija qofshin të reja apo të vjetra.

1. Përdorni kremra retinoidë.

Retinoid ka provuar se është efektiv në trajtimin e strijave të kuqe. Mund të përmirësojë pamjen e strijave që janë më pak se disa muaj. Retinoid ndihmon në rindërtimin e kolagjenit dhe bën që strijat të duken më shumë si lëkura juaj normale.

2. Kujdes nxirjen e trupit nga rrezet e diellit

Nëse keni strija, nxirja në diell nuk rekomandohet. Mund të errësojë lëkurën dhe t’i bëjë shenjat më të dukshme.

3. Hani ushqimet e duhura.

Nuk ka asnjë ushqim magjik që mund të bëjë që strijat e kuqe të zhduken, por disa produkte ndihmojnë në promovimin e shëndetit të lëkurës dhe zvogëlojnë shfaqjen e strijave. Ekspertët mjekësorë rekomandojnë të pini shumë ujë, pasi ajo e mban lëkurën tuaj të butë dhe më pak të ngjarë të zhvillojë strija. Ushqimet me shumë zink, të tilla si arrat ose peshku, gjithashtu kontribuojnë në një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim.

4. Bëj pastrim të rregullt të lëkurës.

Pastrimi i rregullt largon lëkurën e tepërt të vdekur nga trupi juaj dhe lëkurën e re nga strijat. Funksionon më mirë krahas metodave të tjera të trajtimit sepse heqja e lëkurës së vdekur nga strijat lejon që trajtimet e tjera të funksionojnë më shpejt.

5. Mbani kilet larg.

Qëndrimi aktiv dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme mund të ndihmojë në parandalimin e strijave. Është më e lehtë të zbehësh strijat e vjetra nëse lëkura juaj nuk po pëson ndonjë stres të ri si shtim në peshë ose humbje peshe.

6. Provoni një mikroneedling.

Microneedling është një trajtim me gjilpëra të vogla për të krijuar shpime të vogla në shtresën e sipërme të lëkurës. Ai synon dermat, shtresën e lëkurës tuaj ku formohen strijat. Këto gjilpëra “traumatizojnë” lëkurën dhe shkaktojnë reagimin natyror të trupit për krijimin e më shumë kolagjenit për të shëruar plagët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga problemet më të përhapura në lidhje me shëndetin e kockave është pikërisht artriti.

Dhimbjet e artikulacioneve janë shqetësimet më të zakonshme dhe më të nënvlerësuara.

Që të mos pish ujë, e dinim që ishte një problem shëndetësor, por që do të ekzistonte mundësia që pirja e ujit do të shkaktonte shqetësim

Përzierja e mjaltit me xhenxhefil është një variant natyral i një medikamenti që rrit sekrecionet e bronkeve dhe pastron mushkëritë nga m

Vitamina C është një nga vitaminat më popullore në botë.

Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut pasi kryejnë funksione jetësore të tilla si; detoksifikimi i gjakut dhe f

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor.

Sistemi imunitar përbëhet nga antitrupat, qelizat e shumë gjëra të tjera që bashkëpunojnë ngushtë për të na mbajtur shëndetplotë.

Të fjeturit pa jastëk mund të duket e pakëndshme në fillim, por shëndeti juaj mund të përfitojë në shumë mënyra.

Hithra është një nga barishtet më të pasura me vlera në botë.