Gratë mund të shtyjnë menopauzën

04/08/2019 - 17:05

Tashmë gratë mund të vonojnë menopauzën deri në 20 vite. Edhe pse më herët dukej e pabesueshme duket se përparimi i mjekësisë dhe  teknologjisë, do të ndikojë pozitivisht në jetën e shumë grave.

Procedura mjekësore që vonon menopauzën, e para e këtij lloji në botë, kryhet përmes ndërhyrjes kirurgjikale dhe zgjat më pak se 30 minuta, dhe prej saj mund të përfitojnë gratë deri në moshën 40-vjeçare.

Operacionet kryhen në Birmingham, në Britani të Madhe dhe deri më tani janë shënuar 9 raste, të cilat sipas ekspertëve kanë rezultuar të suksesshme.

Sunday Times raporton se procedura mjekësore ngrin indet nga vezoret duke ndikuar në orën e tyre biologjike. Përfitimet shëndetësore janë të mëdha, pasi menopauza shkakton probleme serioze në shëndet, sikurse janë osteoporoza dhe sëmundjet e zemrës.

Po kështu, evitohen edhe djersitjet gjatë natës, problemet me kujtesën, ndryshimet e humorit dhe ankthi, të gjitha këto efekte anësore që shkaktohen nga menopauza.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur vjen puna tek antioksidantët, domatet janë ndër ushqimet më të pasura dhe më me vlerë për mirëqenien e njeriut.

Babai i Meghan Markle ka zgjedhur të publikojë disa momente nga fëmijëria e vajzës së tij.

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin.

Një nga pamjet më të shpeshta që shohim kur shpërthen një epidemi virusesh është ajo e njerëzve që mbajnë maska kirurgjikale.

Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm.

Gjembgomari është një bimë që gjendet shpesh në gjendje të egër në të gjithë territoret shqiptare dhe eksportohet fuqishëm drejt tregjeve

Sipas një studimi shkencor të botuar në Journal of Nutrition, konsumi i përditshëm i bajameve ndihmon në rënien në peshë, veçanërisht në

Gështenjat janë një frut unik i specieve Castanea të pemëve të qumeshtit.

Një teknikë të re kirurgjikale që e bën më të lehtë transplantimin e organeve.

Dhimbja e fytit përveçse e dhimbshme mund të jetë dhe shumë bezdisëse.