Gratë mund të shtyjnë menopauzën

04/08/2019 - 17:05

Tashmë gratë mund të vonojnë menopauzën deri në 20 vite. Edhe pse më herët dukej e pabesueshme duket se përparimi i mjekësisë dhe  teknologjisë, do të ndikojë pozitivisht në jetën e shumë grave.

Procedura mjekësore që vonon menopauzën, e para e këtij lloji në botë, kryhet përmes ndërhyrjes kirurgjikale dhe zgjat më pak se 30 minuta, dhe prej saj mund të përfitojnë gratë deri në moshën 40-vjeçare.

Operacionet kryhen në Birmingham, në Britani të Madhe dhe deri më tani janë shënuar 9 raste, të cilat sipas ekspertëve kanë rezultuar të suksesshme.

Sunday Times raporton se procedura mjekësore ngrin indet nga vezoret duke ndikuar në orën e tyre biologjike. Përfitimet shëndetësore janë të mëdha, pasi menopauza shkakton probleme serioze në shëndet, sikurse janë osteoporoza dhe sëmundjet e zemrës.

Po kështu, evitohen edhe djersitjet gjatë natës, problemet me kujtesën, ndryshimet e humorit dhe ankthi, të gjitha këto efekte anësore që shkaktohen nga menopauza.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre? 

Pirja e lëngut të panxharit rrit qarkullimin e gjakut në tru tek njerëzit Ky konkluzion tregon se kokrrat e kuqe të panxharit luftojnë ku

Kur femrat mbeten shtatzëna ato përpiqen që të kenë dietën ushqimore më të shëndetshme për foshnjat dhe veten e tyre.

Një prej trendeve për rënien nga pesha që po qarkullon prej vitesh është ajo e pastrimit me themel të zorrës së trashë dhe organizmit në

Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qel

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin.Kafeja është një nga pijet më popullor

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Shumica prej nesh i drejtohen çamçakëzit për të shpëtuar nga aroma e keqe, ose për të shmangur urinë.

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe.

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha