Gripi/ Situatë alarmante në Itali

18/01/2018 - 20:28

   Nga data 8 deri në 14 janar të këtij viti, 832 mijë italianë janë prekur nga gripi, ndërkohë që rreth 4 milionë banorë të vendit fqinjë kanë qëndruar në krevat për shkak të virozave. Statistikat dalin nga raporti i ri epidemiologjik Influnet, që është në varësi të Institutit Italian të Shëndetësisë.

Ky rekord i vendosur brenda një jave nuk regjistrohej që nga viti 2004. Më të prekur nga virozat janë fëmijët.

“Qarkullimi i virusit këtë vit është shumë shqetësues, është më i përhapur sesa në vitet 2009/10 kur u regjistrua një pandemi. Vetëm vitet 2004/05 mund të krahasohen me situatën e këtij viti”, thotë për Ansa hartuesi i raportit të Influnet, Antonino Bella.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të ushqehesh mirë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të parandaluar shqetësimet apo sëmundjet.

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë pë

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre?

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur.

Prej shekujsh, vaji i kanabisit është përdorur por u ndalua në gjysmën e shekullit të 20-të.

Numri i rasteve të diabetit të tipit 2 po rritet me shpejtësi, dhe sa i përket sëmundjes së rëndë, e cila kërkon terapi të përshtatshme d

Kanceri i gjirit është kanceri më i zakonshëm i grave në mbarë botën, si në vendet e zhvilluara dhe vendet në zhvillim.

Të rinjtë në Britaninë e Madhe po i qëndrojnë larg alkoolit, thuhet në një studim të sapo publikuar.

Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë.