Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Hani më pak sheqer për t’i mbajtur muskujt të shëndetshëm, këto alternativa do ju ndihmojnë

05/04/2021 - 12:00

Konsumimi i tepërt i sheqerit të shtuar mund të ketë shumë efekte negative në shëndet. Mund të rrisë rrezikun e mbipeshës, presionit të lartë të gjakut, inflamacionit, shtimit në peshë, diabetit, sëmundjes së zemrës, sëmundjes së mëlçisë yndyrore dhe llojit të caktuar të kancereve.

Reduktimi i marrjes së sheqerit mund të ndihmojë në largimin e këtyre sëmundjeve dhe të parandalojë plakjen e parakohshme të lëkurës tuaj. Një dietë me pak sheqer mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e muskujve tuaj më të shëndetshëm për më gjatë, tha një studim i botuar në Frontiers in Cell and Developmental Biology.

Muskujt tanë i nënshtrohen konsumimit nga përdorimi i përditshëm dhe riparohen vazhdimisht për t’i mbajtur ata në gjendje të lartë. Sipas studiuesve nga Universiteti Metropolitan Tokio në Japoni, qelizat satelitore të muskujve skeletorë, të cilat janë thelbësore për riparimin e muskujve, rriten me shpejtësi në mjedise me glukozë të ulët.

Për studimin, studiuesit rritën qelizat satelitore të muskujve të skeletit në enët petri. Çuditërisht, glukoza e ulët çoi në një numër më të madh të qelizave dhe nivelet më të larta të glukozës shkaktuan efekt të kundërt në qeliza.

Për të arritur nivele më të ulëta të glukozës, studiuesit shtuan glukozë oksidazë, një enzimë e tretjes së glukozës. Qelizat ishin ende mirë dhe u përhapën normalisht. Studiuesit thanë se gjetja e tyre mund të ndihmojë në rritjen e kërkimit biomjekësor për riparimin e muskujve.

Përdorni këto truke për të zvogëluar konsumin e sheqerit

Edhe nëse e keni ulur konsumin e sheqerit, ka shumë ushqime të tjera të përditshme që janë gjithashtu të pasura me sheqer dhe ju mund t’i konsumoni ato më shumë madje pa e kuptuar. Klinika Mayo ka disa hile të lehta për të ndihmuar në zvogëlimin e marrjes së sheqerit.

-Shmangni pijet me sheqer dhe në vend të tyre zgjidhni pije me pak kalori ose pa sheqer. Sidoqoftë, pirja e ujit të thjeshtë është më e mira.

Zvogëloni konsumin e ëmbëlsirave pas një vakti, zëvensësojini me fruta.

-Përdorni mollë pa sheqer në vend të sheqerit në recetat për ëmbëlsira dhe biskota.

-Ketchup dhe salca e Barbecue mund të kenë shumë sheqer. Kështu që, kur jeni duke darkuar jashtë, provoni të zgjidhni opsione që kanë nivele të ulta të sheqerit si salca, mustarda ose salca e nxehtë.

-Gjithmonë lexoni etiketat e ushqimeve dhe kontrolloni menytë e restoranteve në internet në mënyrë që të shmangni opsionet me shumë sheqer.

-Zëvendësoni sheqernat e shtuara me fruta

Shumica prej nesh konsumon sheqer shumë më të lartë sesa rekomandimet dietike. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA), shumica e grave duhet të konsumojnë jo më shumë se 100 kalori në ditë (rreth 6 lugë çaji ose 24 gram sheqer) ndërsa rekomandon jo më shumë se 150 kalori në ditë (rreth 9 lugë çaji ose 36 gram sheqer ) për shumicën e burrave.

Zëvendësoni sheqerin e bardhë me sheqerna natyralë nga frutat në dietën tuaj të përditshme për të minimizuar marrjen e sheqerit të shtuar. Përveç kësaj, frutat ofrojnë disa përbërje të shëndetshme bioaktive.

Si ëmbëltues mund të përdorni fruta të thata, të tilla si rrush të thatë, fiq, hurma, kumbulla të thata dhe kajsi. Frutat e thata janë të pasura me karbohidrate dhe me pak yndyra. Ato gjithashtu janë të larta në fibra dietike dhe përmbajnë sasi të përshtatshme të shumë mineraleve thelbësore duke përfshirë bakër, hekur, magnez, fosfor mangani dhe kalium. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Informacionet që gjenden në rrjet mbi rolin e kafesë tek sheqeri në gjak apo diabeti, mund të shkaktojnë shpesh konfuzion.

Ashtu si ne, jemi të sigurt që edhe ju nuk dëshironi të plakeni ose të paktën jo para kohe.

Edhe nëse nuk jeni një person mëngjesi ka shumë arsye se përse duhet të jeni sa më aktivë në këtë pjesë të ditës.

Miliona amerikanë po vaksinohen çdo ditë për t'u mbrojtur nga Covid-19, disa janë ankuar për ethe, të dridhura dhe sëmundje të tjera të l

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të gjitha ushqimeve ose pijeve kalorike, për arsye terapeutike, shpi

Vitamina C mban fronin e ushqyesve më të nevojshëm për organizmin, imunitetin por edhe shëndetin e paraqitjen e lëkurës.

Prania e gurëve në veshka shoqërohet me simptoma të ndryshme, ndër të cilët është dhimbja.

Një studim i ri i publikuar në mediat shkencore britanike bën lidhjen mes jetës sedentare (inaktive) dhe simptomave më të rënda të infekt

Për shkak se virusi që shkakton gripin sezonal përhapet përmes stërklave të pështymës, masat paraprake të sigurisë të përdorura për të pa

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mjeku.