A i njihni të gjitha të mirat e manaferrave

20/08/2014 - 12:18

20 gusht 2014 - A e dini se manaferrat janë një frut jo vetëm i shijshëm, por edhe mjaft i dobishëm për shëndetin mendor.

Do t’ju duket e çuditshme, por kohët e fundit është kryer një studim i cili ka dalë në përfundimin se konsumimi i rregullt i luleshtrydheve dhe manaferrave mund të frenojë plakjen mendore për më shumë se dy vite. Ngrënia e manaferrave dhe luleshtrydheve mund të ndihmojë në frenimin e plakjes së mendjes në moshë të thyer.

Mund të ndodhë që truri juaj të mos plaket aq shpejt nëse jeni në moshë të thyer dhe konsumoni sa më shumë manaferra. Manaferrat gjithashtu njihen si frut i pasur me antioksidantë dhe të mbrojnë nga një mori sëmundjesh. Sa më shumë t’i përdorni aq më mirë do të jetë!

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mirëqenia e organizmit gjatë ditës lidhet me mënyrën e të ushqyerit në mëngjes.

Te qumështi i nënës është zbuluar një substancë antimikrobike, një lloj antibiotiku natyral, i cili mbron nga bakteret e rrezikshme dhe f

Duket e pabesueshme, por në fakt ekzistojnë ushqime që mund t’ju shuajnë urinë e t’i shijoni pa shtuar kilogramë.

Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuajnë nga gurët në veshka.

Një nga metodat më te mira natyrale për trajtimin e tiroides është kura me qumësht, piper të zi dhe xhinxher.

Bajamet janë një nga produktet më të pasura me ushqyes për shëndetin e njeriut.