Infarkti, 4 shkaqe që e shkaktojnë

02/07/2014 - 22:08

2 korrik 2014 - Infarkti nuk shkaktohet vetëm nga akumulimi i kolesterolit në arterie apo me kalimin e viteve, por edhe prej disa rrethanave të tjera. Më poshtë sjellim katër shkaqe të cilat shkaktojnë infarktin.

Vapa - Veçanërisht në zonat buzë detit dhe lumit, ku ajri është i rëndë dhe i lagësht e bënë gjakun më të rënduar. Këshillohet të mos dilet në orët e pikut dhe ta luftoni vapën duke pirë sa më shumë ujë.

Uji i nxehtë - Çuditërisht dushi i ngrohtë ka efekt njëlloj si dielli. Uji i ngrohtë rrit presionin në arterie dhe favorizon infarktin.

Ngrënia gjatë natës - Këshillohet shpesh që të mos hahet asgjë pas orës 19.00 të darkës, pasi ngrënia në orët e vona të natës e dëmton seriozisht zemrën.

Trishtimi - Nëse ndiheni të trishtuar për diçka që nuk shkon mirë, kërkoni ndihmë. Ndjenja e trishtimit dëmton seriozisht zemrën, për shkak të rritjes së hormonit të stresit.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi.

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë.

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia e dobishme për t

Në verë, insektet e ndryshe, dhe kryesisht grerëzat apo bletët, mund të bëhen të bezdisshme dhe të rrezikshme për fëmijët tuaj.

Kremi mbrojtës nga rrezet e diellit në verë është shumë i rëndësishëm si për fytyrën ashtu edhe për trupin.

Mos pini ujë në këmbë, kjo është këshilla që na e japin të gjithë.

Instituti i Shëndetit Publik jep mesazhin e rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojn

Ditët kur ndiheni të lodhur, të stresuar e të pa dyshim që nuk janë të këndshme për mendjen, por jo vetëm. Lëkura e për më tepër fytyra ë

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës.

Lëngu i përgatitur nga majdanozi është konsideruar si një ndër recetat më të mira për ta nisur ditën, sidomos nëse je në grupin e atyre n