"Ja 4 sëmundjet që u marrin jetën shqiptarëve"

28/01/2015 - 15:31

28 janar 2015 -  Sëmundjet e zemrës konsiderohen si vrasësi kryesor i shqiptarëve.

Një studim i publikuar këtë të martë nga ISHP, mbi gjendjen shëndetësore të popullatës, vëren se 55% e numrit total të vdekjeve në vend vijnë pikërisht për shkak të këtyre sëmundjeve. Për herë të parë, raporti ofron një panoramë të gjerë mbi gjendjen shëndetësore.

Dhe në të shihet qartë, se sëmundjet që dominojnë mes shqiptarëve janë: kanceri, kardiovaskularet, diabeti dhe ajo pulmonare obstruktive kronike. Ajo që përbën një shqetësim për shëndetin publik në këtë raport, përtej shifrave alarmante, është fakti se pritet një rritje potenciale e tyre në dekadat e ardhshme.

Në vitet e fundit, 88% e vdekjeve në Shqipëri ndodhin për shkak të sëmundjeve kronike. Prej të cilave, vendin e parë e zënë sëmundjet e zemrës me 55% të rasteve. Të dytat renditen sëmundjet tumorale me 19%. Specialistët e ISHP-së arrijnë në përfundimin se, me këtë panoramë sëmundshmërie, Shqipëria i është bashkuar shumicës së vendeve europiane, të cilat po përballen me epideminë e sëmundjeve kronike. Dhe, për parandalimin e tyre këshillohet që kujdesi të nisë që në fëmijërinë e hershme, me përmirësimin e praktikave të ushqyerjes në foshnjet dhe të porsalindurit, si dhe me kujdesin shëndetësor për të gjitha gratë shtatzëna, që në fazat e hershme të shtatzënisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën.

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji.

Kujdesi për dhëmbët është i domosdoshëm për të pasur një buzëqeshje të bukur.