Ja pse duhet të konsumoni sa më shumë misra

Postuar: 09/08/2017 - 13:01

Misri, një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një përmbajtje të lartë në karbohidrateve dhe shumë fibra, njësoj si buka ose ndryshe si gruri.

Shikoni se sa shumë vlera përmban:

1) Është një burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiamine dhe niasin, acid pantotenik dhe është burim shumë i mirë i mikroelementeve dhe ka një përmbajtje shumë të lartë në fibra!

2) Misri gjithashtu siguron një pjesë të madhe të vlerave ditore në acid folik, një vitaminë shumë e rëndësishme që luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e duhur të fetusit në shtatzëninë përgjatë tremujorit të parë.

3) Gjithashtu misri përmban një vlerë shumë të lartë antioksiduesish duke ndihmuar në sëmundjet tumorale, në parandalimin e Alzheimer, ndihmon në uljen e inflamacionit (edeme) dhe përmban Beta-Criptoksanthin, një substancë që hyn në familjen e karotenoideve dhe është një antioksidues shumë i fuqishëm, i cili na mbron nga tumori i mushkërive, por jo vetëm. Përmban ndër të tjera lutein dhe zeaksanthin, dy substanca që mbrojnë syrin nga degjenerimi makular, shkaku kryesor i humbjes së shikimit tek të moshuarit.

Misrat mund t'i konsumoni të pjekur, të zier apo në sallatëra të ndryshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studime të ndryshme janë publikuar lidhur me dremitjen e pasdites dhe rolin që ajo ka në organizmin tonë, ku nuk kanë munguar dhe efektet

Mjekësia popullore në lindje ka një interpretim interesant të gjendjes shëndetësore sipas ngjyrës së buzëve tuaja.

Shumë fëmijë dhe adoleshentë mund të diagnostikohen me çrregullime të tensionit të gjakut gjatë një vizite rutinë tek mjeku.

Dy banane në ditë ndihmojnë për mbajtjen nën kontroll të tensionit të lartë në gjak, një alternativë e shëndetshme dhe e lirë ndaj ilaçev

Keni probleme me thembrat e këmbëve dhe nuk po gjeni dot shërim. Nëse përdorni sodën e bukës, lamtumirë thembra të çara.

Kujt do t’ia merrte mendja se nëse do të vendosnit akull në qafë ai do të ndikonte në përmirësimin e shëndetit.

Kur hormonet e trupit humbasin ekuilibrin e tyre, trupi fillon të shfaqë probleme.

Mëlçia është organ “përgjegjës” për tretjen në organizmin tonë.

A e dini se ka rreth 39 milion njerëz të verbër në botë, por 80% të verbërisë mund të parandalohet apo të shërohet?

Ekspertët zbulojnë se cilat janë ushqimet që meshkujt nuk duhet të konsumojnë, pasi mund t’i sjellin depresion.