Jeni gjithmonë të uritur? Mësoni diçka me shumë rëndësi për shëndetin

27/05/2020 - 10:11

Pse jam gjithmonë i uritur? Të shijshme në fillim, pijet me sheqer dhe ëmbëlsirat nuk japin energji të qëndrueshme, prandaj përsëri do të jeni të uritur.

Të uritur pasi jeni të mërzitur dhe nën stres

Organizmi i përgjigjet urisë fillimisht me një hormon të quajtur adrenalinë. Por nëse jeni të mërzitur dhe stresuar, sistemi juaj rrit nivelet e një hormoni tjetër, kortizolit.

Kjo ju bën të pangopur. Kur stresi kalon, nivelet e kortizolit bien dhe oreksi juaj kthehet në normalitet.

Të uritur pasi jeni të etur

Ndonjëherë kur mendoni se ju hahet, në të vërtetë jeni të dehidratuar. Provoni të pini së pari ujë.

Prishja e ekuilibrit të sheqerit në gjak

Kur hani të ëmbla ose karbohidrate, ata dërgojnë shumë sheqer në sistemin tuaj në të njëjtën kohë.

Pra, trupi juaj rrit prodhimin e insulinës, që i ndihmon qelizat tuaja ta përdorin atë si karburant ose ta ruajnë për më vonë.

Por kjo përmbytje e sheqerit mund të shkaktojë që trupi juaj të prodhojë më shumë insulinë se sa keni nevojë. Kjo mund të ulë shumë sheqerin në gjak dhe t’ju bëjë të uritur.

Mund të keni diabet ose paradiabet

Polifagia është fjala që mjekët përdorin për urinë ekstreme dhe mund të jetë një shenjë e diabetit.

Gjithashtu mund të humbni peshë dhe ndiheni vazhdimisht të lodhur. Bisedoni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë nga këto simptoma.

Zgjedhjet më të mira për organizmin

Çdo ushqim me fibra, drithëra, fruta, perime, arrorë, avokado është i duhur. Zgjidhni të merrni proteina si nga vezët, fasulet dhe mishi i pjekur i pulës.

Ju hani shumë shpejt

Kur e konsumoni me vrap ushqimin tuaj, nuk i jepni trupit tuaj kohën e duhur për të vënë re se jeni ngopur.

Merrni kafshata më të vogla, përtypuni mirë dhe shijoni ushqimin tuaj. Jepni vetes rreth 20 minuta dhe shikoni nëse jeni ende të uritur.

Ju keni parë ose nuhatur diçka të shijshme

Mjafton të shihni një reklamë akulloresh ose ëmbëlsirash të freskëta. Kjo mund të jetë e mjaftueshme për të bërë që të dëshironi të hani, nëse trupi juaj është i uritur apo jo.

Probleme me tiroiden

Problemet me tiroiden mund t’ju bëjnë të lodhur, nervozë, të mërzitur dhe të uritur gjatë gjithë kohës.

Nuk flini mjaftueshëm

Mungesa e gjumit mund të ndryshojë balancën e hormoneve të urisë dhe t’ju hahet më shumë.

Kur nuk flini sa duhet, shumëfishohen mundësitë që të parapëlqeni ushqimet më të dëmshme për organizmin tuaj./AgroWeb.org

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndet

Studimet e kryera mbi autopsitë e pacientëve që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit kanë zbuluar se sëmundja shkakton mpiksje gj

Efektet e sëmundjes së ndotjes së ajrit janë të njohura gjerësisht dhe konsiderohen si një shkaktar kryesor edhe për mjaft probleme në sh

Pyetja më e zakonshme që kanë prindërit e rinj për fëmijët e tyre, është sesa qumësht duhet të pinë.

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.