Kanceri po tejkalon sëmundjet kardiovaskulare

06/09/2019 - 07:38

Kanceri po tejkalon sëmundjet kardiovaskulare dhe po kthehet në shkakun kryesor të vdekjes.

Shkencëtarët kanë pohuar faktin se kanceri do bëhet vrasësi më i madh në botë, nëse vazhdojnë trendet aktuale. Studimet tregojnë se tani, kanceri vret dyfish më shumë njerëz.

Në mesin e personave nga mosha 35-vjeçare deri në 70-vjeç, sëmundja kardiovaskulare renditet ende si shkaku kryesor i vdekjes në nivel global, por hulumtimet më të reja, tregojnë se vdekjet nga kanceri janë tani më të zakonshme. Në këto vende përfshihen Suedia, Kanadaja, Kili, Argjentina, Polonia dhe Turqia.

“Ndërsa shkalla e sëmundjeve të zemrës vazhdon të bjerë, kanceri ka të ngjarë të bëhet shkaku kryesor i vdekjes në të gjithë botën, brenda vetëm disa dekadave”, ka theksuar Gilles Dagenais, profesor në Universitetin Laval të Quebec në Kanada.

Studiuesit vënë në dukje se “ky tranzicion epidemiologjik” mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Por strategjitë për parandalimin dhe trajtimin e kancerit me masa si: eliminimi i duhanpirjes, nuk do të çojnë në reduktime të mëdha në shumicën e kancerave.

Aktualisht, kancerat më agresivë, si kanceri i lëkurës, i diagnostikuar në fazë të avancuar është vdekjeprurës në 80% të rasteve. Gjithsesi, mjekët shprehen optimistë për përmirësimin e tij, bazuar në medikamentet e reja dhe në imuno–terapi.

Klan Plus

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitamin

Plakja dhe efektet e saj (duke përfshirë ndjeshmërinë e ulët, shëndetin e dobët të dhëmbëve, humbjen e kujtesës, shikimit dhe dobësimin e

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Lëngu i mishit është i këndshëm në shije por edhe shumë i shëndetshëm dhe shërues për organizmin.

Fiqtë e freskët, kur krahasohen me homologët e tyre të tharë, janë më të ulët në kalori dhe përmbajtje sheqeri, gjë që i bën ata një alte

Pagjumësia është një problem shëndetësor që shkakton shumë telashe në organizëm.

Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë.