Kanella apo vaji i saj? Ja çfarë i sjell më shumë përfitime shëndetit…

10/08/2019 - 22:10

Shija e saj ekzotike e ka bërë tërë botën të magjepsur me kalimin e kohës, dhe kjo është kryesisht për shkak të atributeve të shumta shëruese. Kanella ka veti kuruese dhe është përdorur në mjekësi për mijëra vjet.

Megjithatë, përfitimet më të larta të kanellës mund të merren përmes formës së saj më të fuqishme – vaj kanelle. Vaji i kanellës është pastrues shumë i mirë i gjakut, përmirëson rrjedhën e gjakut dhe parandalon gungat, ul presionin e gjakut, rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër. Ai ka veti të shkatërrojë bakteret në traktin urinar dhe të luftojë infeksionet me kërpudha.

Përveç gjithë këtyre përfitimeve shëndetësore që ka përdorimi i vajit të kanellës, ai vepron edhe si një parandalues shumë i mirë për shfaqjen e puçrrave në fytyrë.

Vajin e kanellës ju mund ta përgatisni fare thjeshtë në kushte shtëpie në vend që ta blini të gatshëm.

Mjafton të merrni 5-6 shkopinj dhe t’i vendosni në një kavanoz. Më pas hidhni në kavanoz vaj ulliri deri sa të mbulohen shkopinjtë. Mbylleni kavanozin dhe lëreni ashtu për 3 javë. Kujdesuni që ta tundni kavanozin çdo ditë. Pas 3 javësh largoni shkopinjtë nga kavanozi dhe përdoreni vajin për ushqim ose për përdorim të jashtëm. Këshillohet të pini 1-2 lugë në mëngjes ose mbrëmje. /shendeti.com.al/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pamje tronditëse tregojnë mushkëritë e nxira katran të një duhanpirësi, i cili u lidh me zakonin vrastar për 30 vjet.

Kur vjen koha për t’u zgjuar, njeriut i duket sikur edhe pesë minuta shtesë në shtrat kanë rëndësi.

Gjatë ditëve të ftohta, thuajse të gjithë përballemi me dhimbje të fytit.

Thuhet se sytë janë dritarja e shpirtit.

Kur mendon për ushqimet që duhen ngrënë me stomak bosh, hudhra është e fundit që të vjen ndër mend.

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye.

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijnë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë.

Mjalti - Mjalti natyral është plot me antioksidues, enzima dhe minerale, duke përfshirë zinkun, hekurin, kaliumin, kalci

Ndryshimet e papritura të motit janë të përshtatshme për zhvillimin e viruseve dhe ftohjeve, kështu që është e rëndësishme që ne të forco

Studime të institucioneve prestigjioze në Azi, Europë dhe Amerikën e veriut, të përmbledhura në raportin e Organizatës Botërore e Shëndet