Keni dhimbje fyti?! Ja 5 mënyra se si të qetësoheni në kushte shtëpie

21/01/2020 - 08:41

Dhimbja e fytit përveçse e dhimbshme mund të jetë dhe shumë bezdisëse. Është e vështirë të gëlltitesh, nëse kolliteni ndjeni më shumë dhimbje, dhe e vetmja gjë për të cilën mund të mendoni është që ta bëni atë ndjenjën sikur ju ka mbetur diçka në fyt, të largohet.

Disa mënyra se si ta qetësoni dhimbjen e fytit janë:

Bëni gargarë me ujë të kripur

Uji i kripur mund të reduktojë enjtjen dhe të qetësojë irritimin dhe inflamacionin. Gjithashtu mund të ndihmojë për të tërhequr infeksionet apo irritantët në sipërfaqe të fytit, ku trupi është më i aftë që të veprojë kundër tyre. Tresni 1/4 – 1/2 lugë çaji kripë në 230 ml ujë të ngrohtë dhe bëni gargarë çdo 1 – 2 orë.

Pini lëngje të ftohta

Ndoshta do ta keni të vështirë në fillim. Por, ashtu si kur vendosni akull kur keni ndrydhur kyçin e këmbës, që të qetësohet dhimbja dhe të parandalohet enjtja, dhe pirja e lëngjeve të ftohta mund të mpijë fytin duke ulur dhimbjen, dhe mund të qetësojë inflamacionin që po të shkakton dhimbje.

Pini çajra bimorë

Turmeriku është një erëz që duhet ta shtoni në dietën tuaj. Ka veti inflamatore dhe nëse shtoni pak në çajin tuaj, mund të qetësojë dhimbjen e fytit.

Mund të provoni dhe çajëra të tjerë bimorë, pasi shumë prej tyre kanë një efekt pozitiv në sistemin imunitar dhe ndihmojnë trupin që të luftojë infeksionin.

Hani mjaltë

Mjalti ka veti antibakteriale dhe nëse nëse e mbani pak në fyt redukton irritimin. Shtoni një lugë çaji mjaltë në ujë të ngrohtë apo çaj ose mund ta hani ashtu siç është.

Ndërroni furçën e dhëmbëve

Besojeni ose jo, furça e dhëmbëve mund të jetë duke përkeqësuar apo dhe shkaktuar dhimbjen e fytit. Ajo mund të mbledhë bakterie, dhe çdo çarje e vogël e mishit të dhëmbëve i lejon ato të futen në sistem. Sapo të filloni të ndiheni keq ndërroni furçën tuaj të dhëmbëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.

Gjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme.

U bënë muaj që lexojmë dhe studiojmë mbi koronavirusin, por shumë pyetje mbeten pa përgjigje.

Ushqimet e përpunuara mund të jenë të përballueshme dhe të volitshme për shumë njerëz.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyr

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues s

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.