Keni gurë në veshka? Ky çaj ju vjen në ndihmë

08/09/2018 - 16:04

   Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqinit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën.

Përveç frutit që është i mrekullueshëm, edhe bërthamat e tij janë tepër të dobishme. Ato mund të përdoren për të ngrënë (të pjekura), por edhe mund të përgatiten si çaj, dhe ju ndihmon për të larguar gurin në veshka.

Merrni 1 lugë gjelle me bërthama shalqiri të bluara. Shtoni mbi to 1 filxhan çaji me ujë të vluar mirë.

Lerini të mbuluara me kapak për 10 – 15 minuta. Kullojeni këtë çaj dhe pini nga 1 filxhan në ditë.

Kjo do të ndihmojë për të shkrirë gurët në veshka madje edhe për të stimuluar veshkat jo shumë aktive, pasi ka veprim diuretik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

A shkakton zhurma tek njerëzit një zemërim irracional? Mund të ketë një arsye pse!

E çuditshme por është e vërtetë: nëse konsumoni shumë karrota, lëkura juaj mund të marrë ngjyrë portokalli.

Zilja e zgjimit bie, një krah ngrihet dhe gishti mbi butonin e saj për ta fikur, të kthehesh nga ana tjetër, është diçka që ndodh për sh

Gjendra tiroide është gjendra më e madhe e sistemit endokrin pavarësisht se ajo peshon 15-20 gr tek një individ i rritur, rëndësia e kësa

Një dietë që premton se arrin të shpëtojë jetën e 10 miliardë njerëzve pa shkaktuar dëm katastrofik në planet ka marrë vëmendje të madhe

I ngjashëm me shafranin e Indisë dhe kardamonin, xhinxheri me prejardhje nga Kina duket se shëron dhe trajton më shumë probleme shëndetës

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet.

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme.

Një studim i ri i bërë nga kompania  "Weight Watchers", ka treguar se meshkujt nuk arrijnë të humbasin peshë sepse kanë turp që ti thonë