Keni vështirësi në veshjen e të brendshmeve? Një vitaminë i mungon trupit tuaj

13/10/2020 - 18:34

Vitamina B12 ka një rol thelbësor në trup, të tilla si mbajtja e qelizave nervore dhe të gjakut të trupit të shëndetshme dhe ndihmon në krijimin e ADN-së.

Mungesa e vitaminës prish shumë mekanizma jetësorë, të cilat mund t’i vini re në disa shenja.

Sipas Express.co.uk, Anemia e dëmshme është një sëmundje autoimune që parandalon trupin të prodhojë faktorin e brendshëm – një proteinë e prodhuar nga lukthi dhe e nevojshme për absorbimin e vitaminës B12 në zorrë.

Një shenjë treguese që keni mungesë të B12 të shkaktuar nga anemia e dëmshme mund të vërehet kur vishni të brendshmet. Vështirësia në veshjen e tyre mund të tregojë se nivelet e ulëta të B12 po çojnë në paqëndrueshmëri të përgjithshme. Kjo simptomë mund të bëhet e dukshme edhe kur duhet të mbash diçka gjatë dushit.

Pamundësia për të qëndruar drejt me sy të mbyllur ose kur është errësirë ​​mund të jetë gjithashtu një shenjë e paqëndrueshmërisë së lidhur me mungesën e B12, shton ajo.

Shenjat e tjera treguese përfshijnë:marramendje, mpirje,  ndjesi shpimi gjilpërash, djegia e këmbëve ose shputave, humbja e nuhatjes, shijes ose prekjes.

Si duhet të veprojmë?

Ju duhet të konsultoheni me mjekun nëse po përjetoni simptoma të mungesës së vitaminës B12.

Ushqimet që përmbajnë këtë vitaminë janë mishi, vezët, peshku, shpezët, produktet e qumështit, drithërat e fortifikuara dhe ushqimet e tjera nga kafshët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është përsëri dimër, koha kur fillojmë të kërkojmë forcues të imunitetit për të shmangur simptomat e ftohjes.

Karbohidratet jo vetëm që plotësojnë shijen, por janë të domosdoshëm për funksionin normal të organizmin.

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që konsumojnë ushqime

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit.

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë.

Mbetjet ushqimore janë një problem i madh në shoqërinë tonë dhe kjo ndodh kryesisht sepse njerëzit e hedhin ushqimin sepse nuk e kanë rua

Një ndër organet që prek koronavirusi dhe lë pasoja të rënda tek pacientët janë mushkëritë.

Aktiviteti i trurit është unik tek çdo individ dhe mund të krahasohet me gjurmët e tij të gishtave.