Këto janë shenjat që tregojnë se trupi juaj ka nevojë urgjente për ndihmë

Postuar: 15/03/2018 - 23:01

   Trupi ynë është një mekanizëm i përsosur ku shumë gjëra ndodhin në të njëjtën kohë. Dhe nganjëherë na jep shenja se nevojitet ndihmë të cilat, nëse shpërfillen, mund të çojnë në probleme shëndetësore. Ja disa sinjale që duhej të merrnim gjithmonë parasysh.

Pagjumësia, nervozizmi dhe dhimbjet e këmbëve

Nëse keni këto shenja, trupi juaj ka nevojë për magnez dhe kalium. Për të “rimbushur” këto elementë jetësorë, shtoni domate, portokall, banane dhe spinaq në dietën tuaj të përditshme.

Lëkura e thatë

Thatësira e lëkurës mund të nënkuptojë mungesë të vitaminës E. Prandaj, ju duhet të hani më shumë perime, vaj, arra dhe peshk.

Dëshira për gjëra të ëmbla

Nëse papritmas ndjeni një dëshirë të fortë për të ngrënë diçka të ëmbël, atëherë shkaku mund të jetë stresi, depresioni ose lodhja. Trupi juaj është duke kërkuar glukozë. Plotësojani, por për të shmangur shtimin e peshës, më mirë të hani një çokollatë të zezë ose mjaltë.

Dëshira për të ngrënë akull

Nëse e gjeni veten me dëshirën për të ngrënë akull, atëherë mund të keni anemi – mangësi hekuri. Burimet më të mira të hekurit janë mishi i viçit, vezët dhe molusqet. Sidoqoftë, është më mirë të konsultoheni me mjekun nëse doni të hani akull dhe nuk keni energji.

Gjak nga mishrat e dhëmbëve

Gjakderdhja e papritur ose e vazhdueshme e mishit të dhëmbëve kur lani dhëmbët është një shenjë paralajmëruese e mungesës së vitaminës C. Përfshini produktet e mëposhtme në ushqimet tuaja: frutat e agrumeve, spinaq, specat jeshilë dhe të kuq, domate, lakra, lulelakër dhe brokoli.

Thonjtë dhe flokët e brishtë

Trupi juaj është duke ju thënë se nuk ka vitaminë B. Pini më shumë qumësht, dhe hani disa arra dhe kërpudha.

Rrathë rreth irisit të syrit

Rrathë të tilla mund të shfaqen në njerëzit mbi 50 vjeç dhe kjo është normale. Megjithatë, nëse shfaqet tek një person më i ri, atëherë kjo është shenjë e niveleve të larta të kolesterolit. Ju duhet të konsultoheni me një mjek për këtë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Shkencëtarët kanë përpiluar të dhëna nga një mostër popullsie prej rreth 120,000 njerëz mbi 30 vjet, për rolin e arrës në organizëm.

   Nuk ka gjë më të keqe se sa të përpiqesh të flesh dhe të mos ia dalësh pasi ndiheni të stresuar.

   Humbja e peshës është sfidë e madhe për shumëkënd.

   Të ndihemi mirë tek shihemi në pasqyrë është një ndjenjë e përbashkët për të gjithë njerëzit.

   Problemet me prostatën shfaqen në moshën e vonshme dhe me to ballafaqohet një numër i madh meshkujsh.

   Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme.

Lentet e kontaktit mund t’ju shkaktojnë verbëri për shkak të një infeksioni të rrallë.

   Nëse nuk e keni provuar vetë ndjesinë e prindërimit, me siguri keni dëgjuar nga të tjerët që të kesh një bebe të vogël në shtëpi, gjum

   Kjo pije ka aftësinë për t’i kthyer flokët e thinjura në ngjyrën e tyre natyrale falë përbërësve të fuqishëm të cilët kanë përfitime t

Të kesh një bark të rrafshtë dhe forma trupore ideale këkron padyshim shumë kohë në palestër, një regjim ushqimor shumë të rreptë dhe mbi