Kjo është vitamina e vetme që shkrin dhjamin e tepërt

12/12/2019 - 08:39

Nëse trupi juaj është larg të qenit perfekt, me siguri që presionin e ardhjes së verës po e ndjeni edhe më shumë.

Ekzistojnë pafund mënyra si mund të eliminoni yndyrën e akumuluar në pjesë të ndryshme të trupit, por kjo që do të lexoni më poshtë është metoda më efektive, e thjeshtë dhe aspak e mundimshme.

E rëndësishme është që procesi i humbjes së peshës mos të ndikojë shëndetin tonë, dhe sipas një studimi shkencor publikuar në "British Journal of Clinical Pharmacology", metoda e suplementit që shkrin dhjamin është më se e sigurt.

Nuk bëhet fjalë për një suplement dietik, por për vitaminën D e cila është e pasur në enzima aktive si p-synephrine të cilat mund të ndihmojnë në oksidimin e yndyrës trupore duke djegur 42 gram yndyrë për një orë.

Si mundet Vitamina D t’ju ndihmojë të humbni peshë?

Ndryshe nga shumë vitamina të tjera, trupi mund të prodhojë vitaminë D për aq kohë sa ju jeni të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, por mbrojtja e lëkurës me krem mbrojtës e bën edhe më të vështirë përthithjen e rrezeve të diellit dhe prodhimin e kësaj vitamine.

Ajo që duhet të bëni është të siguroheni që dieta juaj ushqimore ju siguron sasinë e duhur të kësaj vitamine për organizmin. (vezë të ziera, bajame të pakripura, lëng portokalli (D-fortifikuar), kos dhe domate).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mollët, luleshtrydhet dhe disa fruta të tjera janë shumë të shëndetshme për organizmin.

Një nga regjimet më të shëndetshme për organizmin është padyshim ajo Mesdhetare.

Lënia e shisheve të ujit në makinën tuaj, sidomos gjatë verës, është një ide e keqe, sepse kimikatet nga plastika mund të rrjedhin në uji

Shumë amvisa teksa qerojnë thelpinjtë e hudhrave hedhin në kosh lëkurat.

Mjegullimi i trurit nuk është një gjendje mjekësore.

Fëmijët e ekspozuar ndaj ekraneve (televizor, tablet, smartphone, kompjuter) në mëngjes, para shkollës, janë tri herë më të prirur për të

Kafeina është një stimulues i fortë për trurin.

Aktiviteti fizik edhe kur jemi me grip ka efekte pozitive mbi shëndetin.

Meningjiti është një inflamacion i membranave (meninges), që rrethojnë trurin dhe palcën kurrizore.

Këshillat për rëndësinë e gjumit janë të lashta sa vetë koha.

Përfitimet shëndetësore që vijnë nga gjumi janë të panumërta.