Koper dhe majdanoz për shëndetin e veshkave

30/01/2015 - 12:04

  • Veshkat, gjatë gjithë kohës mbledhin toksina, gurë e kristale të vogla, ndaj pastrimi i tyre është shumë i domosdoshëm.

 30 janar 2015 -  Nëpërmjet një recete shumë të thjeshtë mund ta bësh këtë gjë në çdo kohë. Që të mos kesh probleme të vazhdueshme, të cilat shtohen, nëse u jep vëmendjen e duhur, duhet të bësh pastrim sipas kësaj recete natyrale:

Merr një tufë majdanoz dhe koper të larë. Priji në copa të mëdha dhe hidhi në një enë me ujë (dy gota uji ose më shumë). Masën vendose në zjarr të ziejë për 10-15 minuta (nëse do një çaj më të fortë, lëre të ziejë për 30 minuta). Hiqe nga zjarri dhe lëre të ftohet pak, por e mbuluar me kapak. Pasi të ftohet, kulloje dhe fute në frigorifer. Pije të ftohtë, një gotë në çdo ditë. Pas disa ditësh, do të vëresh se urina ka ndërruar ngjyrë, sepse trupi i ka hequr të gjitha helmet e mbledhura në veshka. Rekomandohet që ky lloj çaji të pihet dy herë në muaj si detoks i rregullt i trupit.

Gjithahstu, ai është i shkëlqyer për lehtësimin e dhimbjeve menstruale.

Përveç majdanozit, pastrues të mirë të veshkave janë edhe mollët, limoni, ndërsa vaji i ullirit ndihmon në nxjerrjen e gurëve.

Mos harro që gjatë gjithë ditës të pish shumë ujë, që veshkat të punojnë më mirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën.

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji.

Kujdesi për dhëmbët është i domosdoshëm për të pasur një buzëqeshje të bukur.

Infertiliteti renditet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në mesin e tre sëmundjeve kryesore që kërcënojnë popullatën botërore.