Koper dhe majdanoz për shëndetin e veshkave

30/01/2015 - 12:04

  • Veshkat, gjatë gjithë kohës mbledhin toksina, gurë e kristale të vogla, ndaj pastrimi i tyre është shumë i domosdoshëm.

 30 janar 2015 -  Nëpërmjet një recete shumë të thjeshtë mund ta bësh këtë gjë në çdo kohë. Që të mos kesh probleme të vazhdueshme, të cilat shtohen, nëse u jep vëmendjen e duhur, duhet të bësh pastrim sipas kësaj recete natyrale:

Merr një tufë majdanoz dhe koper të larë. Priji në copa të mëdha dhe hidhi në një enë me ujë (dy gota uji ose më shumë). Masën vendose në zjarr të ziejë për 10-15 minuta (nëse do një çaj më të fortë, lëre të ziejë për 30 minuta). Hiqe nga zjarri dhe lëre të ftohet pak, por e mbuluar me kapak. Pasi të ftohet, kulloje dhe fute në frigorifer. Pije të ftohtë, një gotë në çdo ditë. Pas disa ditësh, do të vëresh se urina ka ndërruar ngjyrë, sepse trupi i ka hequr të gjitha helmet e mbledhura në veshka. Rekomandohet që ky lloj çaji të pihet dy herë në muaj si detoks i rregullt i trupit.

Gjithahstu, ai është i shkëlqyer për lehtësimin e dhimbjeve menstruale.

Përveç majdanozit, pastrues të mirë të veshkave janë edhe mollët, limoni, ndërsa vaji i ullirit ndihmon në nxjerrjen e gurëve.

Mos harro që gjatë gjithë ditës të pish shumë ujë, që veshkat të punojnë më mirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Djersitja është një proces i rëndësishëm natyror që lejon trupin të qëndrojë i freskët.

Dilema në përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm të frutave qëndron në përfshirjen ose jo të lëkurave dhe farave të tyre.

Tanimë e dimë të gjithë që kafeja ka vlerat të pazëvendësueshme shëndetësore.

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të mbajtur organizmin e fort

Ushqyerja e shëndetshme dhe e ekuilibruar është thelbësore për shëndetin e veshkave ndërkohë që ata që vuajnë prej tyre duhet të tregojnë

Njeriu mund të mos e ketë gjetur burimin e rinisë së përjetshme, por disa ushqime janë të pandryshueshëm për jetë të jetëve.

Dehidratimi është faktor kyç në shtimin në peshë, thonë studimet shkencore mbi rëndësinë e ujit në organizëm.

Gjuetia për barishtet, perimet dhe frutat e egra duket se është kthyer në një trend në qytetet urbane të Shqipërisë, por në zonat rurale,

Pesha e tepër tek çdo organizëm shoqërohet me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në pjesën e barkut apo zonën abdominale.