Kujdes! Mbajtja e tështimës shkakton probleme serioze

04/03/2018 - 22:35

Nëse jeni gati të tështini, mjekët sugjerojnë që të mos e mbani, edhe nëse jeni në vend të qetë. Një 34-vjecar nga Britania e mësoi këtë gjë gjatë qëndrimit të tij në spital si pasojë e plagosjes.

Sipas një raporti të postuar në revistë, ai mbajti gojën e mbyllur gjatë një tështije të fortë, gjë e cila i dha një ndjesi të zbehtë në qafë.

Fillimisht nuk vuri re asnjë problem, por pas dy orësh ndjeu dhimbje në fyt e në qafë. Ai tha se gjithmonë po përpiqej të mbante tështimën e tij sepse mendon që është e papërshtatshme ta bësh në atmosferë apo para dikujt.

Raporti i bërë nga Dr.Wanding Yang tregon se këto 30 vite të fundit që ka mbajtur tështimën, i kanë ndikuar në kanalet e veshit, hundës dhe fytit.

Pas disa analizave, mjekët vunë re enjtje në qafë kur po shqyrtonin indet dhe dëgjuan kërcitje. Ata thanë se kishte flluska ajri, të cilat hynin thellë në indin e tij.

Kështu, në përpjekje për të mbajtur tështimën, shkaktoi probleme në fyt. Sipas CNN, mjekët shtuan se vrima në fyt ishte aq e vogël sa nuk kishte nevojë për operacion.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka pak njerëz që s’janë adhurues të djathit.

Të dëgjoni muzikë para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të rifituar energjitë dhe përballuar ditën. Por cilat ushqime na ndihmojnë për një gjumë të qetë?

Të ushqehesh mirë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të parandaluar shqetësimet apo sëmundjet.

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë pë

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre?

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur.

Prej shekujsh, vaji i kanabisit është përdorur por u ndalua në gjysmën e shekullit të 20-të.