Kundër kollës/ Kura natyrale me xhenxhefil, qepë dhe hudhër

24/10/2020 - 09:40

Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës. Statistikat tregojnë se të rriturit sëmuren nga e ftohura 2 deri në 4 herë në vit, ndërsa fëmijët nga 6 deri në 10 herë në vit. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, viruset që shkaktojnë të ftohurën arrijnë në 200.

Këto viruse mund të jetojnë tek sendet ose sipërfaqet e prekshme për deri në 48 orë. Në 60 për qind të rasteve të të ftohurës në mbarë botën, mjekët rekomandojnë përdorimin e antibiotikëve, ndonëse sëmundja nuk shkaktohet nga një bakter. Për pasojë, në këto raste antibiotikët janë krejt të panevojshëm.

Kura natyrale me xhenxhefil dhe hudhër kundër kollës

Kolla mund të bëhet problematike nëse zgjat për një kohë të caktuar. Ndonëse ajo përbën mënyrën më të shpejtë të pastrimit të rrugëve të frymëmarrjes nga sekrecionet e trasha, kolla mund të jetë problematike. Nëse ajo zgjat mbi 8 javë, atëherë nuk duhet ta shtyni as edhe një minutë takimin me mjeku. Që të siguroheni se kolla do të ikë bashkë me sëmundjen, përveç medikamenteve, duhet të konsumoni edhe produkte natyrale që e pastrojnë organizmin.

Për këtë kurë natyrale ju nevojiten:

2 lugë gjelle me xhenxhefil të freskët të grirë hollë,

2 ose 3 thelbinj hudhër të copëtuar

Lëngu i një qepe,

2 lugë çaji me mjaltë

2 gota me ujë (500 ml)

Përgatitja:

Hidheni ujin në një tenxhere. Shtoni xhenxhefilin e grirë ose të prerë në feta sipas dëshirës. Shtoni hudhrën dhe më pas lërini të marrin valë në një temperaturë mesatare. Më pas uleni temperaturën, mbylleni kapakun e tenxheres dhe lërini përbërësit të ziejnë për 5 deri në 8 minuta.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak. Kullojeni lëngun në një enë qelqi dhe shtoni lëngun e qepës. Hidhni edhe dy lugët e çajit me mjaltë, përziejeni çajin mirë dhe pijeni. Kjo kurë duhet konsumuar dy ose tre herë në ditë kundër kollës me sekrecione dhe asaj të thatë. AgroWeb.org këshillon që për fëmijët mbi 5 vjeç nga pak çdo ditë deri sa kolla të qetësohet. Jo më shumë se 3-4 ditë rresht.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nuk ka rëndësi në cilën pjesë të vitit ndodhemi apo si doni të dukeni, ndjesia e fryrjes së organizmit nuk është kurrë e këndshme.

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur.

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.

Lëngu amniotik është një ndër pjesët ndërtuese të ‘strehës’ së bebit në barkun e nënës.

Një studim i ri shkencor, ka treguar se shpëlarja e gojës, mund të çrrënjosë koronavirusin brenda 30 sekondave nga ekspozimi ndaj tij në

Produktet e freskëta dhe me lëng mund të duken si një mundësi e shkëlqyeshme për t’i konsumuar gjatë ditëve të dimrit, megjithatë, duhet

Një studim i publikuar në New York Times, ka trajtuar situatën fizike të njerëzve pasi kalojnë Covid-19.

Idea e të ushqyerit shëndetshëm për disa njerëz nënkupton se duhet të heqin dorë nga shija.

Kur njerëzit mbajnë një dietë të caktuar, harrojnë rëndësinë e ujit jo vetëm në humbjen nga pesha por edhe në shëndet.

Që nga fillimi i pandemisë, farmacitë shqiptare u ndeshën me një fenomen, atë të blerjes masive të vitaminave të ndryshme, si përgjegjëse