Kur nuk duhet ta përdorni paracetamolin?

30/05/2019 - 19:45

Paracetamoli përdoret për të trajtuar dhimbje të ndryshme deri në zëvendësimin e aspirinës. Paracetamoli vjen në formën e tabletave dhe shurupit. Doza e rekomanduar për të rriturit është 1g (1000mg) për doza dhe 4g (4000mg) në ditë.

Por konsumimi i tij duhet të shmanget nëse gjeni veten në rrethanat e mëposhtme:

-Nëse keni alergji ose jeni të ndjeshëm ndaj ndonjë përbërësi në paracetamol

-Probleme të mëlçisë ose veshkave

-Marrja e një medikamenti tjetër që përmban paracetamol

-Nëse merrni një hollues të gjakut (p.sh. aspirinë)

-Fëmijët nën moshën gjashtë vjeçare, përveç nëse merren me mbikëqyrje

-Paracetamoli duhet të përdoret me kujdes nëse vuani nga alkoolizmi.

Efektet anësore të paracetamolit mund të përfshijnë: ethe, dhimbje stomaku, humbja e oreksit, dobësi, djersitje etj, shkruan Health Hub Home.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Imagjinoni një situatë të tillë: Keni një takim shumë të rëndësishëm për pak, por keni një dhimbje koke të tmerrshme.

Eliminimi i zakoneve të këqija si fjetja me televizorin ndezur në dhomë, mund t’ju ndihmojë të humbni kilet e tepërta, sipas një studimi

Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org mbi ndikimin e stresit në organizëm, sugjerojnë se stresi është shkak por edhe paso

Një dozë dy orëshe në natyrë përmirëson në mënyrë domethënëse shëndetin dhe mirëqënien.

Gjendja shpirtërore ka lidhje të pashmangshme me ushqyerjen.

Bakteret “Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru.

Ndjehemi të lodhur, të zemëruar, të trishtuar dhe në një humor të keq dhe kjo na nxit të gjejmë ngushëllim në ushqim.

Tërshëra është një drith shumë i pasur me vitamina, minerale dhe fibër, tre përbërës kyç për një tretje të mirë.

Shkencëtarët kanë zbuluar një simptomë të re, e cila mund të shërbejë si shenjë se sulmi në zemër është i pashmangshëm.

Pulsiviteti i enëve të gjakut në qafë, si ai arterial ashtu edhe venoz, janë një tregues themelor për identifikimin e njerëzve që mund të