Ky zakon është më i dëmshëm se qëndrimi ulur për orë të tëra përpara kompjuterit

04/07/2019 - 12:11

Jeta sedentare është kthyer në një problem shqetësues për të gjithë për shkak të shumë faktorëve. Thuhet se qëndrimi për shumë kohë ulur në punë është i dëmshëm për shëndetin, por duket se ka diçka akoma më të rrezikshme se kjo.

Një studim i publikuar në “Journal of the American Heart Association” ka zbuluar se dedikimi i orëve të tëra ndaj televizorit është më i dëmshëm. U morën në studim rreth 3 mijë njerëz dhe u zbulua se ata që shikonin më shumë se 4 orë televizor çdo ditë, kishin 50% më shumë shanse të prekeshin nga sëmundjet e zemrës dhe vdekja e parakohshme krahasuar me njerëzit që shikonin televizor 2 orë në ditë.

Zakonisht njerëzit shikojnë televizor në fund të ditës dhe kanë tendencën që në këtë kohë të konsumojnë edhe më shumë ushqim. Të konsumuarit e ushqimeve të shumta dhe të qëndruarit ulur për një kohë të gjatë është një kombinim i rrezikshëm. Prandaj për të mos pasur probleme është mirë që të reduktoni kohën e kaluar para televizorit, ose në vend të kësaj të merreni me një aktivitet fizik si vrap apo thjesht një shëtitje në natyrë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë kemi gabuar me mënyrat sesi e kemi mbrojtur lëkurën nga rrezet e forta të diellit.

Mjalti dhe vaji i ullirit janë shumë të rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Vlerat shëndetësore të tyre janë të mrekullueshme.

Për një barkë të sheshtë ju duhet të konsumoni ushqime që përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe që nuk shkaktojnë fryrje.

Hithra rekomandohet për trajtimin e disa sëmundjeve dhe është një nga bimët natyrale medicinale më të zakonshme.

Është makthi i shumë prindërve, megjithatë ky fenomen nuk prek vetëm fëmijët.

Alkooli është droga më e rrezikshme për shëndetin e njeriut, më i rrezikshëm edhe se llojet më të forta të drogave të tjera si kokaina, h

Trupi ynë akumulon toksina pasi ne jemi vazhdimisht duke u ekspozuar në ditët e sotme drejt tyre nëpërmjet ushqimit, kimikateve, ndotjes

Thinjat mendohet të jenë treguesi kryesor i plakjes, por jo domosdoshmërisht flokët e bardha apo gri nuk do të thonë gjithmonë se ju po p