Largoni viruset, ftohjen dhe stresin me këtë lloj ilaçi natyror

09/03/2020 - 17:29

Xhenxhefili ka veti të mrekullueshme shëruese dhe është testuar për shumë probleme shëndetësore.

Mund të bëhet gjithashtu nga vaji në kombinim me vajin e ullirit për të kuruar simptomat e ftohjes dhe viruseve. Përveç kësaj, është i përshtatshëm për masazh të trupit, veçanërisht për relaksim pas një periudhe stresuese.

Përgatitja: Pritini xhenxhefilin së bashku me lëkurën duke mbushur një filxhan 2.4 dl. Derdhni një filxhan vaj ulliri në tiganin e zjarrit dhe shtoni xhenxhefil. Piqeni në furrë për dy orë në 70 Celsius. Vendosni garzë të pastër në një tigan dhe vaj.Shtrydhni garzën me duart tuaja për të shtrydhur sa më shumë që të jetë e mundur. Hidhni në një kavanoz dhe vendosni datën që e keni bërë. Zakonisht mund të përdoret për rreth gjashtë muaj.Ruajeni në një vend të errët dhe të freskët. Shtoni vajin në ujë të nxehtë, mbulojeni me një peshqir dhe merrni frymë.Problemet me kontrollin e urinimit ndodhin në një numër të madh të njerëzve.

Mos mbajtja urinare ose fshikëza aktive mund të jetë i pakëndshëm si për gratë ashtu edhe për burrat.Mënyra e jetesës dhe pije të caktuara, ushqime dhe ilaçe – mund të ndikojnë në fshikëz dhe të shkaktojnë urinim të pakontrolluar. Shkaqet mund të jenë infeksione kalimtare, gjendja e traktit urinar dhe organeve të tretjes.Kush mund t’ju ndihmojë?Nëse keni mos mbajtje urinare, duhet të konsultoheni me mjekun.Pasi të keni parë mjekun tuaj do t’ju jepen ilaçe, terapi dhe këshilla se çfarë të bëni.

Trajtimi për mos mbajtje urinare varet nga lloji i saj. Mund të jetë i nevojshëm një kombinim i trajtimeve të shumta dhe terapive – kështu që jini të durueshëm. Mjeku juaj do të sugjerojë trajtimet më pak invazive dhe do të kalojë në opsione tjera nëse është e nevojshme. Mjeku juaj mund të rekomandojë: Trajnimi i fshikëzës, për të vonuar urinimin pas lindjes së nevojës për të shkuar në tualet. Boshllëku i plotë i fshikëzës duke provuar të shkoni përsëri në tualet pak minuta pasi të keni urinuar. Shkuarja në tualet rregullisht. Mundohuni të shkoni në tualet për dy deri në katër orë, pavarësisht nëse keni nevojë të urinoni, të “merrni zakon” të shkoni në tualet (jo kur duhet të bëni).Menaxhimi i të ushqyerit.

Ju mund të keni nevojë të zvogëloni lëngje të caktuara dhe të zgjidhni ushqime ndërsa zvogëloni peshën. Mjeku juaj mund të rekomandojë ushtrime të forcimit të muskujve që ndihmojnë në kontrollin e urinimit.Për të forcuar muskujt tuaj të legenit, imagjinoni të përpiqeni të ndaloni rrjedhën e urinës:Shtrëngoni muskujt sikur doni të ndaloni urinimin dhe mbajini ato për pesë sekonda, pastaj pushoni për pesë sekonda. Nëse kjo është e vështirë, filloni me dy sekonda dhe pushoni për tre sekonda.Punoni në të derisa të mund të ruani kontraktimet për 10 sekonda me një lëvizje.Qëllimi është që të arrihen të paktën tre grupe nga 10 përsëritje çdo ditë. Konsultohuni me një mjek për ndihmë, dhe ai ose ajo mund të sugjeroni një fizioterapeut.

Ilaçet, pajisjet e ndryshme mjekësore, pajisjet e ndryshme mjekësore në miniaturë ose ndërhyrjet kirurgjikale zakonisht zgjidhin probleme. Mos përdorni pijet dhe ushqimet e mëposhtme në sasi të mëdha: alkool, çaj, dhe kafe, pije të gazuara ëmbëlsues artificialë. Ushqime që janë të pasura me erëza, sheqer ose acide, veçanërisht frutat jugorë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ushqimet që plotësojnë nevojat e njeriut janë të larmishme dhe të ndryshme.

Ulçera shfaqet në shtresën e brendshme të stomakut. Ajo ndodh kur acidi i stomakut irriton shtresën e lartpërmendur.

Një ndër problemet apo vështirësitë që njerëzit po haset në këtë periudhë izolimi për shkak të pandemisë është shtimi i peshës dhe munges

Të hash një mëngjes të bollshëm është mënyra më e sigurt për të djegur më shumë kalori gjatë ditës.

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.

Gjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme.

U bënë muaj që lexojmë dhe studiojmë mbi koronavirusin, por shumë pyetje mbeten pa përgjigje.

Ushqimet e përpunuara mund të jenë të përballueshme dhe të volitshme për shumë njerëz.