Lëngu i panxharit, kura çudibërëse për shëndetin e trurit dhe tensionin e gjakut

01/10/2020 - 08:23

Pirja e lëngut të panxharit rrit qarkullimin e gjakut në tru tek njerëzit Ky konkluzion tregon se kokrrat e kuqe të panxharit luftojnë kundër uljes së funksioneve të trurit sidomos pas moshës 50 vjeçare, sipas një studimi të fundit. Rrënja e panxharit përmban përqendrime të larta të nitrateve, të cilat shndërrohen në nitrite në organizëm.

Këto substanca ndihmojnë hapjen natyrale të enëve të gjakut në trup, duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenin në zona që nuk kanë mjaftueshëm oksigjen. Studimet e mëparshme kanë treguar se nitratet zgjerojnë enët e gjakut dhe ulin tensionin e tij. Por studiuesit thonë se kjo ishte e para herë kur u gjet se nitritet gjithashtu rrisin rrjedhjen e gjakut në tru. Këto substanca të mira gjenden gjithashtu në përqëndrime të larta në selino, lakër dhe perime të tjera me gjethe të gjelbra si spinaqi.

Qarkullimi i gjakut në tru sjell gjykim të mirë

Ka pasur disa studime të famshme që tregojnë se pirja e lëngjeve të panxharit arrin të ulë presionin e gjakut, por AgroWeb.org kërkon t’ju këshillojë se pirja e lëngut në fjalë funksionin njëlloj si pirja e lëngut të limonit kur vihet re rritja e tensionit. Ka zona në tru që gradualisht fillojnë të dobësohen si pasojë e kalimit të moshës, dhe kjo besohet të jetë e lidhur me mungesën e përqendrimit, vështirësi në gjykim dhe arrin deri në demencë.

Lëngu i panxharit ul presionin dhe tensionin e gjakut

Ekspertët thonë se është përqendrimi i lartë i nitrateve në panxhar janë përgjegjës për përfitimet. Në një proces të gjatë biologjik, nitratet nga burimet ushqimore si panxharet dhe perimet jeshile me gjethe shndërrohen në oksid nitrik brenda trupit. Oksidi nitrik pastaj qetëson enët e gjakut dhe zgjeron ato, gjë që ndihmon rrjedhjen e gjakut më lehtë dhe ul tensionin e lartë.

Studimet kanë gjetur reduktime tejet mbresëlënëse në presionin e gjakut deri në 10 pikë në matje tensioni. Kjo ka ndodhur kur mjekët kanë matur tensionin e gjakut brenda tre orëve nga konsumi i lëngut të panxharit. Konsumimi i një ushqimi të pasur me nitrate, nga burime natyrore si panxhari dhe perime jeshile me gjethe është një këshillë e mirë.

Sa lëng panxhari duhet të kosumohet në një ditë?

Ekspertët kanë treguar se 1-2 kokrra panxhar në ditë janë më shumë se të mjaftueshme për të siguruar përfitimet e sipërpërmendura. Një lëng panxhari në mëngjes pas vaktit jep një ndihmesë të madhe. Shtoni 2 karota dhe 2 mollë dhe lëngun e përftuar pijeni me një herë./AgroWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studimet e fundit kanë paralajmëruar se ushqyerja vonë në darkë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës.

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin.

Njerëzit me grupin e gjakut A janë më të rrezikuarit nga infeksioni i koronavirusit, të ndjekur nga ata të grupit AB, të cilët sëmuren më

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org sugjerojnë se gjumi i mjaftueshëm e cilësor është një nga faktorët më të rëndësishëm për mirëq

Çaji shqiptar i malit përftohet nga gjethet e bimës së varietetit Sideritis Raeseri.

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin?

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret

Rigoni njihet si “Mrekullia e Malit” dhe është një bimë mjekësore shumë e rëndësishme për shëndetin e organizmit.